Original display -
Small scratch
Panel -
light scratches body
Delivery - 1-2 days
Warranty - 12 months
To be shown on - SHOWROOM PLOVDIV
SN - F9FTJBY1GHKJ
| Model | iPad mini 4 A1538 (2015) |
| Class | Tablet |
| Status | Very Good |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Typhoon |
| RAM Memory | 2GB |
| Data memory | 128GB |
| Video Card | PowerVR GX6450 (quad-core graphics) |
| Display size | 7.9 inches (20.06 cm) |
| Display technology | IPS LCD |
| Resolution | 1536x2048 pixels |
| Front camera | 1.2 MP, f/2.2, 31mm (standard), HDR |
| Camera | 8 MP, f/2.4, 32mm (standard), 1.12µm, AF, HDR |
| WIFI | Wi-Fi |
| Card reader | N/A |
| Color | Space Gray |
| Manufacturer | Apple |
| Warranty: | 12 months |
The product has signs of use or signs of transportation that do not affect its functionality. They are expressed in dark or light spots on the display and/or scratches.
The photos of the refurbished with slight sign of usage products are examples of the model.
The products we offer are second-hand, but of high quality and excellent technical condition, which corresponds to the models as new.
It is available for purchase at a low price online or physically in our showrooms - Sofia, Plovdiv, Varna, Ruse, Pleven.
We offer the possibility to purchase on lease t and with delivery to any point in Bulgaria.
Condition refurbished with slight sign of usage with 12 months warranty from HOP.BG
| SHOWROOM PLOVDIV | In Stock | Residential complex Trakia 45, 032 / 280101 |
| SHOWROOM PLEVEN | With an order | Drujba residential complex 18 Bulgaria Str., 064 / 691616 |
| SHOWROOM RUSE | With an order | 4 Pencho Slaveikov Str., 082/ 826166 |
| SHOWROOM VARNA | With an order | 117 Republika blvd. Trade Center Yavor Fl. 0, 052 / 50 10 05 |
| SHOWROOM SOFIA | With an order | Sofia 33 Prof. Tzvetan Lazarov Blvd. Business Centre 33, 02 / 889 89 89 |
| ONLINE STORE | With an order | Pleven, Grivishko Shose Street 6, hall 1-3, 0879200492 |
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.
Similar products
TabletApple iPad mini 4 7.9 A1538 (2015) 128GB Wi-Fi Space Gray
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
149.00 € / 291.42 BGN
129.00 € / 252.30 BGN
LaptopHP ProBook 640 G10, i5-1345U, 16GB, 512GB SSD, Touchscreen, 14" IPS Full HD 1920x1080
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
589.00 € / 1151.98 BGN
530.00 € / 1036.59 BGN
LaptopHP EliteBook 850 G7 i7-10610U, 16GB DDR4, 1TB SSD, Touchscreen, 15.6'' IPS Full HD 1920x1080
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
489.00 € / 956.40 BGN
440.00 € / 860.57 BGN
MonitorFujitsu B24-8 TE Pro, 24'' IPS Full HD 1920x1080
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
89.00 € / 174.07 BGN
80.00 € / 156.47 BGN
MonitorDell UltraSharp U3415WB, 34'' IPS WQHD 3440x1440
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
359.00 € / 702.14 BGN
323.00 € / 631.73 BGN
MonitorDell UltraSharp U2412Mc, 24" IPS WUXGA 1920x1200
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
79.00 € / 154.51 BGN
71.00 € / 138.86 BGN


