Apple
Computer Apple iMac 23.5’’ A2438 (2021) Blue, Apple M1, 16GB, 512B SSD, Retina 4480x2520, Original Box, Product Code: 16039 - Q6X9
| Model | iMac 23.5'' A2438 (2021) |
| Class | Computer Apple All-in-One |
| Status | Excellent |
| CPU | М1 Eight-core 3.49 GHz (4 performance cores, 4 efficiency cores) |
| RAM Memory | 16GB DDR5 |
| Data memory | 512GB SSD |
| Video Card | Apple M1 (8 core GPU) |
| Display size | 23.5" inches (59.69 cm) |
| Display technology | LED, Retina |
| Resolution | 4480x2520 pixels |
| Front camera | Yes |
| Audio | High Definition Audio |
| LAN | 10/100/1000 ethernet RJ 45 port |
| WIFI | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Interfaces | 2x Thunderbolt (USB Type C), USB 4.0, 2x USB 3.0 |
| Card reader | N/A |
| Color | Blue |
| Manufacturer | Apple |
| Warranty: | 12 months |
Photographs of refurbished products are representative of the model.
The products we offer are second-hand, but of high quality and excellent technical condition, which corresponds to the models as new.
It is available for purchase at a low price online or physically in our showrooms - Sofia, Plovdiv, Varna, Ruse, Pleven.
We offer the possibility to purchase on lease and with delivery to any point in Bulgaria.
Condition refurbished with 12 months warranty from HOP.BG
| SHOWROOM VARNA | In Stock | 117 Republika blvd. Trade Center Yavor Fl. 0, 052 / 50 10 05 |
| SHOWROOM PLEVEN | With an order | Drujba residential complex 18 Bulgaria Str., 064 / 691616 |
| SHOWROOM RUSE | With an order | 4 Pencho Slaveikov Str., 082/ 826166 |
| SHOWROOM SOFIA | With an order | Sofia 33 Prof. Tzvetan Lazarov Blvd. Business Centre 33, 02 / 889 89 89 |
| ONLINE STORE | With an order | Pleven, Grivishko Shose Street 6, hall 1-3, 0879200492 |
| SHOWROOM PLOVDIV | With an order | Residential complex Trakia 45, 032 / 280101 |
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.
SmartphoneApple iPhone 13 Pro 256GB Graphite
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
399.00 € / 780.38 BGN
379.00 € / 741.26 BGN
LaptopHP EliteBook 820 G3, i5-6200U, 16GB, 256GB SSD, 12.5'' Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
169.00 € / 330.54 BGN
152.00 € / 297.29 BGN
ComputerApple iMac 27'' A1419 (Late 2015) Silver, i5-6500, 32GB, 24 SSD + 1TB HDD, Retina 5120x2880, Radeon R9 M390
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
449.00 € / 878.17 BGN
399.00 € / 780.38 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2485 (2021) Space Gray, Apple M1 Pro, 32GB, 2TB SSD, 16'' Liquid Retina XDR 3456x2234
- Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
999.00 € / 1953.87 BGN
949.00 € / 1856.08 BGN
MonitorDell UltraSharp U3223QZ, 32"HDR, IPS 4K 3840 x 2160
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
409.00 € / 799.93 BGN
368.00 € / 719.75 BGN



