HP
Laptop HP EliteBook x360 1030 G2, i5-7300U, 8GB, 256GB SSD, 13'' IPS Full HD 1920x1080, Touchscreen, Product Code: 614936
Original display -
small scratch or scratches
Panel -
lightly pressed lid
Keyboard -
German QWERTZ
Delivery - 1-2 days
Warranty - 6 months (possibility for 12 months)
To be shown on - SHOWROOM PLOVDIV
SN - A-01003035
Other products (2 опции)
Condition
Panel
verry good
Others
To be shown on
Condition
Panel
verry good
Others
verry good
To be shown on
| Model | EliteBook x360 1030 G2 |
| Class | Ultrabook |
| Status | Exelent |
| CPU | Intel Core i5-7300U (3M, 2.60 GHz, up to 3.50 GHz) |
| RAM Memory | 8GB DDR4 |
| Data memory | 256GB SSD |
| Video Card | Intel HD Graphics 620 |
| Display size | 13.3 inches (33.78 cm) |
| Display technology | Touch Screen, LED, IPS |
| Resolution | 1920x1080 Full HD |
| Front camera | Yes |
| Audio | High Definition Audio |
| WIFI | Wi-Fi |
| Interfaces | HDMI, USB 3.1, USB Type-C |
| Card reader | Yes |
| Manufacturer | HP |
| Warranty: | 6 months (possibility for 12 months) |
The product has minimal signs of use, not affecting its functionality. They are expressed in light or dark spots of small size or barely noticeable scratches on the display, visible only when the screen is turned off.
Product photos are exemplary of the model.
The products we offer are second-hand, but of high quality and excellent technical condition, which corresponds to the models as new.
It is available for purchase at a low price online or physically in our showrooms - Sofia, Plovdiv, Varna, Ruse, Pleven.
We offer the possibility to purchase on lease and with delivery to any point in Bulgaria.
Condition refurbished with 6 months (possible for 12) warranty from HOP.BG
| SHOWROOM RUSE | In Stock | 4 Pencho Slaveikov Str., 082/ 826166 |
| SHOWROOM PLOVDIV | In Stock | Residential complex Trakia 45, 032 / 280101 |
| SHOWROOM PLEVEN | With an order | Drujba residential complex 18 Bulgaria Str., 064 / 691616 |
| SHOWROOM VARNA | With an order | 117 Republika blvd. Trade Center Yavor Fl. 0, 052 / 50 10 05 |
| SHOWROOM SOFIA | With an order | Sofia 33 Prof. Tzvetan Lazarov Blvd. Business Centre 33, 02 / 889 89 89 |
| ONLINE STORE | With an order | Pleven, Grivishko Shose Street 6, hall 1-3, 0879200492 |
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.
Similar products
LaptopHP EliteBook x360 1030 G2, i5-7300U, 8GB, 256GB SSD, Touchscreen, 13.3” IPS Full HD 1920x1080
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
239.00 € / 467.44 BGN
215.00 € / 420.50 BGN
LaptopHP EliteBook 850 G8, i5-1145G7, 16GB, 512GB SSD, 15.6" IPS Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
449.00 € / 878.17 BGN
404.00 € / 790.16 BGN
LaptopDell Vostro 5401, i5-1035G1, 16GB, 512GB SSD, 14'' IPS Full HD 1920x1080
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
299.00 € / 584.79 BGN
269.00 € / 526.12 BGN
WorkstationHP Z230 Tower, Xeon E3-1226 V3, 16GB, 256GB SSD, Quadro K2200
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
169.00 € / 330.54 BGN
152.00 € / 297.29 BGN
MonitorPhilips 275E2, 27" IPS QHD 2560x1440
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
159.00 € / 310.98 BGN
143.00 € / 279.68 BGN
LaptopLenovo ThinkPad T470, i5-6300U, 16GB, 256GB, 14'' IPS Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
169.00 € / 330.54 BGN
152.00 € / 297.29 BGN





