Applecharger А2347 USB-C white
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
19.00 € / 37.16 BGN
17.50 € / 34.23 BGN
SmartphoneApple iPhone 13 mini 128GB Midnight
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
269.00 € / 526.12 BGN
249.00 € / 487.00 BGN
SmartphoneApple iPhone 12 64GB Black
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
209.00 € / 408.77 BGN
199.00 € / 389.21 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2442 (2021) Space Gray, Apple M1 Pro, 32GB, 512GB SSD, 14.2'' Liquid Retina 3024x1964
- Good
- Refurbished
- Leasing
939.00 € / 1836.52 BGN
849.00 € / 1660.50 BGN
| Model | Honor 8 |
| Status | Good |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A72 & 4x1.8 GHz Cortex A53) |
| Chipset | HiSilicon Kirin 950 (16 nm) |
| RAM Memory | 4GB |
| Memory | 32GB |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Video accelerator | Mali-T880 MP4 |
| Display size | 5.2 inches (13.20cm) |
| Display technology | LTPS IPS LCD |
| Resolution | 1920x1080 Full HD |
| Distance between points | ~423 ppi |
| Front camera | 8 MP, f/2.4, 1/3.2", 1.4µm |
| Camera | 12 MP, f/2.2, 35mm (standard), 1/2.9", 1.25µm, PDAF, Laser AF 12 MP B/W, f/2.2, 35mm (standard), 1/2.9", 1.25µm, PDAF, Laser AF |
| Audio | DTS sound |
| WIFI | 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| 3G Module | LTE |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| Sim card | Nano |
| Manufacturer | Huawei |
Used, but refurbished Huawei Honor 8 smartphone.
Model smartphone with attractive design - glass back and aluminum frame, convenient and easy to use, with an intuitive user interface and weighing 153 grams.
The Honor 8 comes with a 5.2-inch Full HD resolution display and LTPS IPS technology that delivers bright, saturated colors and great contrast.
The model is powered by an 8-core processor, 4GB of RAM and a Mali-T880 MP4 video accelerator that make the Android operating system run smoothly.
There are also two 12MP main cameras available to capture your highlights, 2K video recording and 8MP front camera for great selfies, 32GB file and application space, and an SD card slot for more memory. The battery has a capacity of 3000mAh, sufficient for one working day.
Photos of the refurbished products are exemplary of the model.
Available for purchase online or physically at our showrooms - Sofia, Pleven, Ruse, Varna.
Condition REFURBISHED with 6 months warranty from HOP.BG
Out of stock
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.


