| Model | iPhone 12 |
| Class | Smartphone |
| Status | Excellent |
| CPU | Hexa-core (2x3.1 GHz Firestorm + 4x1.8 GHz Icestorm) |
| Chipset | Apple A14 Bionic (5 nm) |
| RAM Memory | 4GB |
| Data memory | 64GB |
| Video Card | Apple GPU (4-core graphics) |
| Display size | 6.1 inches (15.49 cm) |
| Display technology | Super Retina XDR OLED, HDR10, True Tone |
| Resolution | 1170 x 2532 pixels |
| Front camera | 12 MP (wide), SL 3D, HDR |
| Camera | 12 MP, 26mm (wide), OIS + 12 MP, 120˚ (ultrawide) |
| WIFI | 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| Card reader | N/A |
| 3G Module | LTE |
| Extras | Qi magnetic fast wireless charging |
| Size | 146.7 x 71.5 x 7.4 mm |
| Battery | Li-Ion 2815 mAh |
| Weight | 164 g |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Sim card | Nano-SIM |
| Color | Black |
| Manufacturer | Apple |
| Warranty: | 12 months |
Photos of the refurbished products are exemplary of the model.
Products we offer are used second hand, but refurbished with high quality, excellent appearance and excellent technical condition.
It is offered at low price online or physically in our showrooms - Sofia, Plovdiv, Varna, Ruse, Pleven.
We offer the opportunity to buy smartphones at checkout and delivery to anywhere in Bulgaria.
Condition refurbished with 12 months warranty from HOP.BG
| SHOWROOM RUSE | In Stock | 4 Pencho Slaveikov Str., 082/ 826166 |
| ONLINE STORE | In Stock | Pleven, Grivishko Shose Street 6, hall 1-3, 0879200492 |
| SHOWROOM PLOVDIV | In Stock | Residential complex Trakia 45, 032 / 280101 |
| SHOWROOM PLEVEN | With an order | Drujba residential complex 18 Bulgaria Str., 064 / 691616 |
| SHOWROOM VARNA | With an order | 117 Republika blvd. Trade Center Yavor Fl. 0, 052 / 50 10 05 |
| SHOWROOM SOFIA | With an order | Sofia 33 Prof. Tzvetan Lazarov Blvd. Business Centre 33, 02 / 889 89 89 |
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.
Similar products
SmartphoneApple iPhone 12 Pro 256GB Graphite
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
299.00 € / 584.79 BGN
289.00 € / 565.23 BGN
SmartphoneApple iPhone 12 Pro Max 256GB Pacific Blue
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
329.00 € / 643.47 BGN
SmartphoneApple iPhone 12 64GB Black
- Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
215.00 € / 420.50 BGN
189.00 € / 369.65 BGN
SmartphoneApple iPhone 12 Pro 128GB Blue
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
269.00 € / 526.12 BGN
SmartphoneApple iPhone 12 64GB Red
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
215.00 € / 420.50 BGN
199.00 € / 389.21 BGN
MonitorHP E24I G4, 23.8" IPS Full HD 1920x1080
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
99.00 € / 193.63 BGN
89.00 € / 174.07 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2485 (2021) Space Gray, Apple M1 Pro, 32GB, 512GB SSD, 16'' Liquid Retina XDR 3456x2234
- Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
969.00 € / 1895.20 BGN
899.00 € / 1758.29 BGN
MonitorLenovo ThinkVision T2364pА, 23" IPS Full HD 1920x1080
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
69.00 € / 134.95 BGN
62.00 € / 121.26 BGN
ComputerHP EliteDesk 800 G6 USFF, i5-10500T, 16GB, 512GB SSD
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
349.00 € / 682.58 BGN
314.00 € / 614.13 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2442 (2021) Space Gray, Apple M1 Pro, 16GB, 512GB SSD, 14'' Liquid Retina 3024x1964
- Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
749.00 € / 1464.92 BGN
699.00 € / 1367.13 BGN


