Similar products
Mobile workstationDell Precision 7540, i7-9750H, 32GB, 512GB SSD, 15.6'' IPS UHD 3840x2160, Quadro T2000
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
659.00 € / 1288.89 BGN
Mobile workstationHP ZBook Fury 17 G8, i7-11850H, 32GB, 512GB SSD, 17.3'' IPS Full HD 1920x1080, RTX A3000
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
1029.00 € / 2012.55 BGN
Mobile workstationDell Precision 7760, i7-11800H, 32GB, 512GB SSD, 17" IPS Full HD 1920x1080, RTX A3000
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
1159.00 € / 2266.81 BGN
Mobile WorkstationHP Zbook Power G8, i7-11800H, 32GB, 1TB SSD, 15.6" IPS Full HD 1920x1080, T600
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
809.00 € / 1582.27 BGN
LaptopHP EliteBook 840 G7, i7-10510U, 16GB, 512GB SSD, 14" IPS Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
369.00 € / 721.70 BGN
339.00 € / 663.03 BGN
LaptopHP EliteBook 830 G7, i5-10310U, 16GB, 256GB SSD, Touchscreen, 13.3” IPS Full HD 1920x1080
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
299.00 € / 584.79 BGN
269.00 € / 526.12 BGN
SmartphoneApple iPhone SE (2022) 64GB Midnight
- Good
- Refurbished
- Leasing
149.00 € / 291.42 BGN
129.00 € / 252.30 BGN
SmartphoneSamsung Galaxy S23 5G 128GB Green
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
429.00 € / 839.05 BGN
329.00 € / 643.47 BGN
| Model | Precision 5510 |
| Class | mobile worstation |
| Status | Excellent |
| CPU | Intel Core i7-6820HQ (8M Cache, up to 3.60 GHz) |
| Chipset | Mobile Intel CM236 |
| RAM Memory | 16GB DDR4 |
| Data memory | 512GB SSD |
| Video Card | nVidia Quadro M1000M (2GB GDDR5, 128-bit, @993MHz) |
| Display size | 15.60'' (39.62cm) |
| Display technology | LED backlight |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Front camera | Integrated light sensitive HD video webcam |
| Audio | High Definition Audio |
| WIFI | WiFi 802.11 ac |
| Interfaces | HDMI, 2xUSB 3, Thunderbolt 3 |
| Card reader | SD, SDHC, SDXC |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| Color | grey |
| Manufacturer | Dell |
Dell Precision 5510 used, but refurbished mobile workstation.
One of Dell's most popular series of mobile workstations, represented by a model that has been upgraded and redesigned - thinner and lighter than previous generations.
The industrial design of the model is surprisingly attractive for a mobile workstation and Dell defines the Precision 5510 as innovative and elegant.
Dell has succeeded in creating an aesthetic workstation that remains relatively light (1.78 kg) and thin (11.1 mm) versus competitors in this product class.
Dell's refurbished workstation is seriously equipped with an Intel Core i7-6820HQ (4-core) processor, 16GB DDR4 fast memory and 512GB SSD for even greater speeds when recording and reading data. There is also a 128-bit NVIDIA Quadro M1000M graphics card with 2GB of GDDR5 own memory. 15.6-inch Full HD screen with IPS matrix and excellent picture quality, clear and accurate color of images and wide viewing angle.
Excellent combination for heavy and demanding tasks and fast data transfers. Overall, the Dell Precision 5510 has more than enough backup power for extra load.
If you're looking for a workstation and additional biometric security - it's the right choice for your business.
The photos of the renovated products are model examples.
It is offered for purchase online or physically in our showrooms - Sofia, Pleven, Rousse, Varna.
Condition RENOVATED with 6 + 6 months warranty from HOP.BG.
Out of stock
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.




