ᐉ Големите компютри са отживелица - Hop.bg #8 | Hop.bg
en

Големите компютри са отживелица - Hop.bg #8

06.01.2025    0 Харесвания 31

Hop.bg_ep.8.wav

Здравейте! Здравейте отново! Днеска сме в стандартния състав, какъв всеки път, като днешната тема е доста интересна. Тя е продиктована от вашите запитвания отново и от ежедневните въпроси в нашите бекти,
а именно видовете компютри, какво да избереме, за какво ще го използваме и дали това ще ни върши работа. Това са доста интересни въпроси, които всъщност в последно време доста се размиват
разликите и производителностите в компютърите. Започва малко по-далече да изберем какви видове компютъри всъщност имаме. Така, основните критерии, поред които определяме видена компютъра са на първо място самия размер, какво виждате, представили сме ви някои от видовете,
размера на шасито, което е най-важното, самото предназначение на компютъра, за какво ще го използваме и това дали имаме възможност за надграждане на самата конфигурация на хардвера.
Така, на първо място, според размерите, биват стандартова имаме десктоп компютър, който е предназначен да стои горизонтално на самото бюро и вече представители на най-малкия вариант, които са Small form factor и Ultra small form factor.
Реално това е нещото, което в последните години е най-актуално, както в бизнес, така и в... Това са най-често срещани, по-много средите, да. Най-често срещаните, които можем да видим всеки ден, дали в офиси, дали в банки, различни учреждения, така нататък.
Мисля, няма тя малка компактна машина, която не отстъпва нищо. Случай е точно тази, не и с ниско енергиен процесор и производителността на тази машина, която се събира 20 пъти в размера на голямата е същия.
Ако пребираш кафе, Нилове, предбираш, че имаш компютър. Да, спестяваш си място. Аз лично пак бих предпочел това, ако го ползвам само за това. Много често в дома може да се сложи зад телевизор, въобще да не се вижда,
да може да се използваше телевизора като компютър. Произвъздаемостта, както казахме, зависимост от моделите може да доближава и да е същата като на стандартния Tower компютър. Да някои от тях имате вграден Wi-Fi.
Всичко опира до това за какво ще бъде приложението на самия компютър за какво ще му трябва на човека машината. За какво ще я използва. Ние тук можем да добавим и още две категории които не сме ги засегнали в първото
изброяване но те са ще бъдат обект на следващо видео. Това са геймърските машини и работните станции, стационарните работни станции, но там може за всяка една от тези групи да се каже доста-доста и те са съвсем различни машини, които са доста индивидуално профилирани.
Така, нека се засредочим върху тези, които искаме да ви подсетиме, да ударите камбанката, да се абонирате за нашите видео и за нашия канал, за да сте информирани при наличието на всяко ново видео.
Точно така. Да започваме. Сега ще се опитаме да наблегнем върху предимствата и недостатъците на всеки един от моделите, които сме изложили пред вас нагледно. Започваме естествено с талъра по ред на номерата. Тавъра, къде малко те прекъсвам,
не вярвам някой да не е имал такъв компютър някога при живота си в къщи. Всеки се е сблъсквал, имал си я взеемане-даване с такива машини. Това са едни от първите представители на компютрите.
Това, че преди бяха малко по-белички. Да, желти. И по-тежки. Аз не ги знам, да имам, ама така се ми разказваш. Виждал си. Виждал си. Така, нека засегнем сега тези, които са при нас. Предимствата, какво можем да изтъпим като предимство?
На първ поглед размера на шасито, тамата потия. Имаме възможност за надграждане. Можем да слагаме различни компоненти, различно захранване, различни видеокарти. Имаме повече място за по-голям дън на платка или дъно, както обичаме да му казваме в нашите среди.
И за по-голямо охлаждане. Да, късищност охлаждането е... Едно от ключовите, едно от... Едно от ключовото значение за това, тези компютъри да са най-такъв,
най-често избираемия вариант в миналото, е че охлаждането им е доста по-голямо, по-активно. Съответно, както казват има възможност за разширяване с благодарение на слотовете PCI и PCI Express, които имат на дната да се слагат различни
хардверни устройства като видеокарти, звукови карти, LAN карти, допълнителни дискове. Да имат възможност за поставянето на доста, доста допълнителни хард дискове, като в зависимост от
машината могат да сложат десетки. Но да кажем, че тук в тези са по-малко, по-скоро това е заработната цивилиза. Да. Предимствата, както винаги, идват със своите недостатъци. Нужно е да го споменем. Не са перфектни.
Значи, всяко едно предимство на голямото шаси и обемните компоненти, които са вътре, има и своите минуси. По-лесно се събира праг в тях, трябва по-често профилактика да се прави.
Всъщност тук размера може да е предимство, но и може да е недостатък, защото особено в домашни условия, в офис средите не винаги има къде да се постави такава голяма котия.
Точно така. Един от минусите, който е също и естетическата гледна точка, някои са доста обемни, доста тежки, не стоят добре в компактни офиси, не са удобни, за преместване са сложно, логистически и това са...
Доста шумни са, защото пък... Могат да бъдат и шумни, да, което е един от признаците на запрашаването, което се включава в тях. Не могат лесно да се преместват, не могат, как да кажа, винаги ще ти се пречат някъде или в краката, или...
Често се сритват, да. И все пак хората, които продават бюра и така нататък, не случайно са измислили бюро с точно едно определено място. Всеки е виждал такова бюро на едно определено място, на което може да се сложи такъв голям... Още ги има, не само в миналото, още ги има. Да, твърден дизайн.
Да, така, ми преговорихмеийно неефективни саталарите.
Точно така. И всичко зависи според конфигурацията на hardware. Точно. Следващия представител, който сме го приготвили, това са десктоп компютрите или на български компютри, които можем да си поставим върху бюрото.
Било то под монитора, било то на някой не толкова видимо място. Леко по-компакт надграждане на самата хардверна конфигурация. Не всички видеокарти могат да влезнат в тях, за пример.
Не може да се слагат допълнителни охлаждания. Разчитаме си на тяхното охлаждане, което е значително по-малко от това, което е в табора. Пак зависи за какво ще се използват. Да, винаги това е водещото на кой, какво му трябва и за какво ще го използвам. Това е водещия критерий, поради който са измислени всички тези компютри, които ви казваме пред вас.
Производителност, може да кажем. Като производителност, отговаря си, може би, напълно... И на трите варианта. Така, да. Не отставват един на друг като производителност.
Най-често, казах, използват се в офиси и леки мултимедиа могат да върват над тях, нищо много натоварващо. Не може да си правят графични дизайни, не може да работят си розни софтуери над тях.
Това в съзето и на трите варианта, на които в момента сме спрели да обсудиме, не може да... Не е препоръчително. Не е препоръчително и ничега не ви ще е компромисен вариант. Тук нали там ще има определен друг сегмент, който е само за това нещо, работят станции, но както казахме ще ги засегнем по нататък.
Минусът на десктопите е това, което споменах преди малко. Хардверните пречки, които са за надграждането. За да сложиш диск трябва да се включи CD-то.
Да, ограничения. Не всички компоненти от талъра влизат в десктопа. Като размер. Да, и всъщност тук мога да спомена и захранването също е много важно. Докато при Тауърите имаме вариант за промяна на захранването в Вателе,
тук при този си разчитаме напълно на неговото си, което е произведено. Стоковото захранване. Стоковото си захранване, да. Защото то е малкото и като форма е много специфично и не може да се влезе в нищо друго. Много компактен е, всичко вътре е направено с точно определено място.
Нямаме място за лавиране почти 0. Трябва да погледнете за конкретния модел, дали има някакви възможности. Защото не може да случва... Това е един от най-разпространените офис компютри.
Офис компютри и пак казваме и хоум компютри. Хоум компютри също така. Доста хора ги използват в къщите си, където на по-малки жора. Не всички хора, които използват компютри,
ги използват за изкарване на пари, за обработка на графични някакви файлове и обработка на снимки. Някои ги използват само за развлечени. Така, нека се прехвърлим сега към най-малкият представител, който е Ultra Slim Form Factor.
Точно така, който всъщност е и най-широко разпространен последните години, защото, както казахме, има много плюсове. Много плюсове има най-вече от естетическа гледна точка компактния размер, производителността, която не отстъпва на останалите.
Много лесно той може да бъде скрит зад монитор, телевизор, както каза ти, дори може да си го сложиш в чипмеджето на бюрото и той почти да... Да забравяш, че го имаш. Не, не, не, още да не се забелязва.
Обаче... Като тук, нали, за да могат хората да предугледат, представя, той е наистина уникално малък, в разнение с един телефон колко е. Акото сложим това, че в случая това е и 5-9 поколение, което не е ниско енергийно поколение, в случая не е T- или U-процесор,
не подстъпва по никакъв начин на останалите видове кутии, които избрихме. Производителност. Да, обаче, пак казвам, обаче всеки плюс има своя минус също, точно така.
Тук при Ultra Slim Foam Factor, който казахме, имаме първо ограничение в мястото поради малкият размер нашето сито, компактният размер нашето сито. Имаме ограничение в захранването, което захранеже трябва да се е специфично точно за самия модел.
Няма място много за лавиране при него. Не е толкова универсално. Да, не е толкова универсално, колкото другите два представителя, най-вече Талара. Талара е най-универсалната машина. Тези са естетически погледнати най-привлекателни.
Най-привлекателни, най-малки. Най-малки, най-енергийно ефективни са. И от тук нататък се очаква те да са масло на пазара, защото и в чужбина вече спират производството на останалите и по-скоро намаляват приложенията на останалите.
Да. Ами те моите наблюдения са, че клиентите като цяло започват наи са по 100 квадрата и всичко трябва да е прибрано малко.
Да не остъпва на нищо, но по-големия компютър. Да ти върши същата работа, без игри. Може да кажеш да, да играеме някакви нормални игри, сега не можем да играеме игри, които изискват невероятни характеристики.
Но като цяло аз бих казал, че е изключително удобно, практично. Как приемат клиентите това, че преди са имали компютър, който е тежал 25 кг, съответно бил е с размерите 40 на 20 на 30?
Да, а не да ти кажа в първият момент, така скептично настроени са някои от моите клиенти, ли точно поради малкият размер, защото им се трува доста несериозно. Не е смисъл той който е ползвал компютър, който тежи 30 кг, който те буквално имаше такива. Да, и за да минеш на нещо, което можеш да го сложиш в чантата и да отидеш някъде.
Но в последствие имам клиенти корпоративни, които започнаха да си оборудват офисите с такива компетенти. Отначало така скептично настроени, но е леко-легко, полека постепенна смяна на оборудването си.
То имаше преди години, имаше подобна миграция пак от Tower към Desktop или към CFF, по-малките кутии, средните така да се каже. В началото пак миграцията беше една идея по-трудна, сега също приемат една идея по-трудно.
Явно всички сикват и всички виждат, че това е бъдещето в тези компютери. И съвсем оправено, удобно е. Да, като имаме същност и подобни компютери на Apple, на Apple, Apple Mini-тата,
имаме на Intel тези нюковете, които са... Нюковете. Да. И стандартните на останалите брандове, HP или Novo Dell, които си ги предлагаме. Да, те се използват най-често за
много леки мултимеди, най-често се използват за реклами на различни монитори, където има такива големи... Да, той за дома става перфектно, в смисъл може филми, музика, някои игрички да си върват както Ивчук каза.
Няма проблем, аз също ползвам така тръгващи. Да, въобще не усещам никакви проблеми, да, доста съм доволен. Особено зад телевизора гледам си филми, приложения си пускам, абсолютно никакъв проблем.
При положение, че го дисплеевам това нещо на 55-инчов телевизор, няма да сгъва видеото и т.н. Но то пак зависи какъв хардвер ще се избери. Защото на 55-60 и на кусър няма, че в телевизорто,
но биде тръгнал на ОК-филм. Да, защото тук минусът е, че освен да използваш процесорното видео, не можеш да сложиш както на останалите два някаква външна видеокарта,
но пък сложи тава разът в телевизора. В този ред на мисли сме изпуснали, т.е. не сме изпуснали, предвидели сме да разкажем за този вид компютъри, които са,
опаче нямаме такъв представител при нас поради нашето ограничено пространство. Това са all-in-one-ите. За хората, които не са запознати какво представлява all-in-one-а, това си е монитор, на който монитор, на задната част на него си е вградено дъната платка на целият и компютютър представлява само един мониторатистическа
гледна точка. Това е най-практичното решение за всякакви офиси и за дори за дома, за насякъде. Но има много предимства. Лишаваш се от логистичното подреждане на всички кабели,
които излизат от тези компютри. Всичко ти е пред теб. Всичко е интегрирано в едно. Съответно, получаваш една готова конфигурация, която просто слагаш на бюрото, включваш един, закръваш кабел и забравяш, че имаш някакъв компютър. Точно така. Всичко си е вградено в него, така са го измислили хората. Има си вградени микрофони, говорители, камери, USB бранд, за Apple iMac.
Имаме широка гама от тях. Какви са недостатъците въртите? Плюсовете са доста? Плюсовете са доста. Недостатъците са чисто според това клиентът да е предвидил първоначално за какво ще го използва.
Недостатъците са по-аква хардверен апгрейд, понеже там си е... Просто по-специфичен, по-труден? По-специфични са те си типични лаптопски дана на сервизен език.
Просто всичките компоненти, които се приконфигурират, ги има в един лаптоп. Което означава, че не е невъзможно. Не е невъзможно, но трябва да се направи в сервиз. Разглавянето, същото което е, или някоя част ако дефектира от тях,
също трябва да бъде на сервиз, не може да бъде занесен при който и да е, понеже там се разглавя всичко, както казахме, то е монитор с компютър две в едно, всичко в едно, буквален превод и трябва специалисти да отговарят за ремонта.
Така, това са най-често засегнатите, ти казах в началото на клипа, нещата, които няма да засегнем толкова много, няма да влизаме особено в големи подробности, това са геймарските пути,
геймарските машини, както и работните станции. И работните станции, така с... може би две приказки само ще поменем за тях. Геймърските машини, може би най-лесно разпознаваемите са
светът, въртъца, вентилатори, прозрачни са. Така най-често са такива ени рабати с агресивни форми. Правени са си за хора, които...
Да, като при нас имаме и професионален клас, не сглавени от някои китайски компоненти. Аз имаме представители на Dell Eleanor, които са марката в геймерските компютери,
които се занимават само с това нещо, правят наистина изключителни дизайни, там охлаждане, дизайн, всичко е на много-много-много високо ниво, както и трябва да бъде за такъв тип техника.
Точно така. Плюсовете на геймърските компютри, всички ги знаем, те са обемисти, с големи шаси, са възможност за безгранични апгреди, като почнем от RAM памети, 1, 2, 3 видеокарти, сума ти е SSD-та или хард дискове.
За хранванеята също трябва да споменем тук, че много често баш-баш геймърските си машини имаме при тях и водно охлаждане, не само на вентилатори, а си водно охлаждане, което е доста по-ефективно отколкото тези пасивните, които са.
И работните станции? които не отстъпват, даже мога да кажа, че са една идея по-надежни от геймърските машини, с оглед на това какви компоненти се слагат в тях. От там вече говорим за машини, които са в зависимост от генерацията,
стигат до няколко хиляди лева, но те се използват, даваш първи, за да изкараш пари, общо взето, използват се за определени видове, работа като обработка, видео обработка, дизайнерска обработка на неща, графични приложения и т.н.
Тук трябва да отметим, че много е важно как се избира машината и за какво се ползва от клиента. Това е водещото. Да, това е водещото. Дали ще се използва за някакво малко натоварване и някои слаби игри и филми, дали ще се използва за професионална работа като работни станции или главно за гейминг?
Защото професионалната машина към гейминга не е толкова силна, колкото гейминг машината. Ама пък гейминг машината не е толкова добра за професионалната работа.
Точно така. Общото можем да кажем е, че преди да направим своя избор трябва да знаем за какво ще използваме дадена машина, защото можем да вземем една машина, която е компактна, която е с добра производителност и хубави актуални параметри.
Да струва сравнително ефективно от 150 до 200 лева машина, която можем да я ползваме за ежедневието в къщи, работа с леки документи, с разни медиаплеери и сърфиране в интернет и можем да стигнем до няколко хиляди лева за професионална работа и наистина бизнес приложение.
Да, да опробуваш и огромни видео файлове и т.н. Така че най-важното при избора е да знаем за какво ще използваме машината и не да вземем нещо бюджетно и след един месец да искаме да изкарваме нювера.
Четърка видео да обработваме,ювера. Четвърта видео да работим. Точно така. Това не е трудно. Така че това ни е задачата в магазините ни онлайн и офлайн, да консултираме точно клиентите ни с какво е нужно машините, каква машина да ги насочим за закупуването.
Иска бюджет разполага, защото те може да искат Workstation, обаче да нямат... Естественото, това винаги е най-най-владище. Да, всеки иска ефтино и качествено. Както казва един наш... Ефтиното винаги излиза скъпно. Да, един наш приятел...
Не обичам да е без пари. Или ги имаме по-отделно ли ефтеното. Да, да, да. И имаме ги по-отделно продалено. Така, засегнахме основните видове. Точно така. Можем да направим едно кратко обобщение на представителите, които са при нас, стандартните настолни компютри, които са Тауарите, казахме за тях, лесни са за надграждане, имат добра конфигурация, могат да бъдат добра конфигурация с нищо неотстъпваща.
Така, мини компютрите, които са по-малкия вариант, десктопа, казахме и за него, хоризонталното, най-вече хоризонталното, разположение на бюрото, по-малко заема място, по-компактен е, може да се сложи върху него.
Монитор. Монитор, принтер или саксия. Така, казахме за All-in-One-ите, които са най-естетически добре изглеждащи на бюрата в офисите, споменахме
за тях геймерските компютри и работните станции, които вече са там по-професионализирани машини с по-специфични конфигурации и така. Като цяло оставаме избора на вас.
Като да, просто трябва да знаем на какво се спирате, за какво ще го използвате и ние и нашите колеги по магазините ще консултират и ще изберат за вас най-доброто което имате нужда.
Приятели това беше от нас за днес. Молим ви да оставите вашите коментари под видеото, за да знаем как да продължиме, какво от какво имате нужда като знания и да бъдем полезни с най-доброто от нас за вас.
Лето ден!

Следваща публикация

Последни публикации

Последни публикации

Реновиран с леки следи от употреба
Реновиран с леки следи от употреба
Промоция
Лаптоп Apple MacBook Pro A2141 (2019) Space Gray

ЛаптопApple MacBook Pro A2141 (2019) Space Gray

  • Intel Core i7-9750H (12M, 2.60 GHz, до 4.50 GHz)
  • 32GB DDR4
  • 512GB SSD
  • AMD Radeon Pro 5300M (128 bit, 4GB GDDR6)

1799.00 лв.

1699.00 лв.

Реновиран
Реновиран
Промоция
Лаптоп Apple MacBook Pro A2485 (2021) Space Gray

ЛаптопApple MacBook Pro A2485 (2021) Space Gray

  • Apple M1 Pro (12 MB, 8x Firestorm 3.30 GHz, + 2x Icestorm 2 GHz)
  • 32GB DDR5
  • 512GB SSD
  • Apple M1 Pro (16 core GPU)

4199.00 лв.

3799.00 лв.

Реновиран
Реновиран
Промоция
Лаптоп HP EliteBook 850 G4

ЛаптопHP EliteBook 850 G4

  • Intel Core i7-7500U (4M, 2.70 GHz, до 3.50 GHz)
  • 16GB DDR4
  • 512GB SSD
  • Intel HD Graphics 620

689.00 лв.

599.00 лв.

Реновиран
Реновиран
-27%
Монитор Lenovo T24v-10

МониторLenovo T24v-10

  • 23.8 инча (60.45см)
  • 1920x1080 Full HD
  • W-LED, IPS
  • 6 ms

219.00 лв.

159.00 лв.

Реновиран с леки следи от употреба
Реновиран с леки следи от употреба
Промоция
Лаптоп Apple MacBook Pro A1707 (2016) Silver

ЛаптопApple MacBook Pro A1707 (2016) Silver

  • Intel Core i7-6820HQ (8M, 2.70 GHz, до 3.60 GHz)
  • 16GB DDR3
  • 512GB SSD
  • AMD Radeon Pro 455 (128-bit, 2GB GDDR5)

1099.00 лв.

949.00 лв.

Hop.BG - Търсене