LaptopHP EliteBook 830 G8, i7-1165G7, 32GB, 512GB SSD, 13.3'' IPS Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
449.00 € / 878.17 BGN
419.00 € / 819.49 BGN
SmartphoneApple iPhone 12 Pro Max 256GB Silver
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
329.00 € / 643.47 BGN
319.00 € / 623.91 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2141 (2019) Silver, i7-9750H, 32GB, 512GB SSD, 16'' Retina 3072x1920, Touchbar, Radeon Pro 5500M
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
529.00 € / 1034.63 BGN
499.00 € / 975.96 BGN
ComputerApple iMac 27'' A1419 (Late 2015) Silver, i5-6500, 32GB, 24 SSD + 1TB HDD, Retina 5120x2880, Radeon R9 M390
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
449.00 € / 878.17 BGN
399.00 € / 780.38 BGN
| Model | EliteBook 8460p |
| Class | Business |
| Status | Very Good |
| CPU | Intel Core i5-2540M (3M Cache, up to 3.30 GHz) |
| RAM Memory | 4GB DDR3 |
| Data memory | 320GB SATA |
| Video Card | Built |
| Display size | 14.1'' inches (35.82 см.) |
| Display technology | LED Backlight |
| Front camera | Yes |
| Audio | High Definition Audio |
| LAN | 10/100/1000 ethernet RJ 45 port |
| WIFI | HP Wifi |
| Interfaces | USB 2, USB 3, VGA, |
| Manufacturer | HP |
The photos of the refurbished products are exemplary!
It is available for purchase online or physically in our showrooms - Sofia, Pleven, Rousse, Varna.
Status refurbished, as well as months warranty from HOP.BG, retailer N-1.
Out of stock
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.




