Как да инсталираме COVID сертификат в телефона си?
Най-лесният начин да покажете ковид сертификата си при влизане в ресторант, мол или голям магазин например, е да използвате смартфона си. Хартиеният вариант често представлява неудобство, тъй като заема място, мачка се, евентуално трябва да се ламинира и т.н. Много хора го свалят като PDF файл и с това приключват. За да го покажат на проверяващите лица, трябва първо да отидат във файловия мениджър на устройството си и да намерят точно този файл, който да отворят. Но има и по-добри и бързи начини. Нека видим кои са те.
Как да инсталираме ковид сертификат на телефон или таблет?
Първата стъпка е да изтеглите документа от интернет в електронен формат (PDF или PKPASS) . Как става това?
- Посетете уеб страницата на Националната здравна информационна система – https://his.bg.
- Кликнете на опцията „Цифров COVID сертификат на ЕС“.
- Попълнете задължителните полета. Информацията за някои от тях се съдържа на хартиения носител, с който трябва да разполагате и личната ви карта. (Когато става въпрос за ваксинация, хартиеният документ, който ви е необходим, можете да получите от мястото, на което сте се ваксинирали.)
- След това можете да преминете към изтеглянето.
Как най-удобно да използвам цифровия сертификат на смартфона си?
Независимо дали използвате Apple – iPhone и iPad, или телефон/таблет с Android, методите са аналогични. Ето кои са те:
- Добавяне в електронен портфейл
Мобилните устройства с iOS разполагат с т. нар Apple Wallet, а смартфоните с Android - с Google Pay. За да можете да добавите сертификата в тях, е необходимо той да е изтеглен във формат PKPASS. Начинът за добавяне е същият като този за бордни карти например.
Ако не успеете по този начин, изтеглете приложението Pass2Pay. След като го инсталирате влезте в страницата на CovidCoridor . Необходимо е да прикачите файла в съответния формат или да му направите снимка с камерата си и да приемете общите условия.
Сертификатът вече следва да е в електронния портфейл, като може да го ползвате и инсталирате по същия начин и на смарт часовник. - Приложение Cardbox
Това е платформа, която потребителите масово използват за съхранение на карти за отстъпки, за лоялни клиенти и други. Добавянето на ковид сертификата става директно чрез сканиране на QR кода от хартиен или електронен вариант. - Приложение Green pass wallet
При него има възможност за добавяне на снимка от документ за самоличност към сертификата. Данните се пазят само в устройството на потребителя. - Съхранение като pdf файл в телефона
Това е най-елементарният начин, за който стана дума в началото на статията. Върши добра работа, стига да знаем къде точно сме го запаметили, за да не губим време в търсене. А след като го отворим QR кодът се визуализира на екрана като малко изображение, което трябва да уголемите с пръсти.
Как се сканира сертификат?
Ако работите на места, до които достъпът е разрешен само срещу зелен сертификат, то проверката му става чрез Covid Check BG. Това е приложение, разработено от дружеството „Информационно обслужване“. То отчита и валидира сканираните QR кодове, без да запаметява данни.
С напредването и динамиката на технологичния свят мобилните устройства все повече се превръщат в необходима част от нашето ежедневие. С възможностите, които може да предостави един смартфон или таблет несъмнено можем да ги определим като средства за съхранение на нашите данни. Дали под формата на дигитални карти и документи, електронно средство за разплащане, верификации и още много други – определяте вие.
Предишна публикация Следваща публикацияПоследни публикации
Последни публикации
КомпютърApple iMac 21.5'' A1418 (Late 2013) Silver
- Intel Core i5-4570R (4M, 2.70 GHz, до 3.20 GHz)
- 16GB DDR3
- 512GB SSD
- Intel Iris Pro
699.00 лв.
649.00 лв.
ЛаптопHP EliteBook 850 G7
- Intel Core i5-10310U (6M, 1.70 GHz, до 4.40 GHz)
- 16GB DDR4
- 512GB SSD
- Intel UHD Graphics for 10th Gen Intel Processors
889.00 лв.
869.00 лв.
ЛаптопLenovo ThinkPad X1 Carbon (7th Gen)
- Intel Core i7-8665U (8M, 1.90 GHz, до 4.80 GHz)
- 16GB DDR4
- 256GB SSD
- Intel UHD Graphics for 8th Generation Intel Processors
809.00 лв.
759.00 лв.
ЛаптопHP EliteBook 850 G3
- Intel Core i5-6300U (3M, 2.40 GHz, до 3.00 GHz)
- 16GB DDR4
- 512GB SSD
- Intel HD Graphics 520
549.00 лв.
509.00 лв.
ЛаптопApple MacBook Pro M1 A2338 (2020) Silver
- Apple M1 (12M, 3.2 GHz)
- 16GB DDR5
- 256GB SSD
- Apple GPU with 8-cores
2499.00 лв.
2149.00 лв.