Similar products
TabletApple iPad 10.2 7th Gen A2197 (2019) 32GB Wi-Fi Space Gray
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
149.00 € / 291.42 BGN
139.00 € / 271.86 BGN
TabletApple iPad 9.7 5th Gen A1822 (2017) 32GB Wi-Fi Space Gray
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
75.00 € / 146.69 BGN
TabletApple iPad Pro 11 4th Gen A2759 (2022) 128GB Wi-Fi Silver
- Good
- Refurbished
- Leasing
599.00 € / 1171.54 BGN
TabletApple iPad Air 6 A2902 (2024) Like New 128GB Wi-Fi Space Gray Original Box
- Like New
- Refurbished
- Leasing
549.00 € / 1073.75 BGN
TabletApple iPad 10.2 7th Gen A2197 (2019) 32GB Wi-Fi Space Gray
- Good
- Refurbished
- Leasing
149.00 € / 291.42 BGN
139.00 € / 271.86 BGN
WorkstationDell Precision T5810, E5-1607 V3, 32GB DDR4, 256GB SSD, Quadro K4200
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
309.00 € / 604.35 BGN
278.00 € / 543.72 BGN
Mobile workstationDell Precision 7760, i7-9750H, 16GB, 512GB SSD, 17" IPS Full HD 1920x1080, Quadro T2000
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
779.00 € / 1523.59 BGN
701.00 € / 1371.04 BGN
MonitorPhilips 275E2, 27" IPS QHD 2560x1440
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
159.00 € / 310.98 BGN
143.00 € / 279.68 BGN
LaptopHP EliteBook 830 G7, i7-10610U, 16GB, 1TB SSD, Touchscreen, 13.3" IPS Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
409.00 € / 799.93 BGN
368.00 € / 719.75 BGN
SmartphoneSamsung Galaxy S23 Ultra 5G 256GB Phantom Black
- Good
- Refurbished
- Leasing
449.00 € / 878.17 BGN
399.00 € / 780.38 BGN
| Model | iPad Air А1474 (2013) |
| Class | Tablet |
| Status | Good |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cyclone (ARM v8-based) |
| Chipset | Apple A7 |
| RAM Memory | 1GB |
| Data memory | 16GB |
| Video Card | PowerVR G6430 (quad-core graphics) |
| Display size | 9.7 inches (24.64cm) |
| Display technology | IPS LCD |
| Resolution | 1536 x 2048 |
| Front camera | 1.2 MP |
| Camera | 5 MP, AF, HDR |
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Card reader | N/A |
| Battery | Li-Po 8600 mAh |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0, A2DP, EDR |
| Color | Silver |
| Manufacturer | Apple |
The product has transport remarks that do not affect its functionality.
Photos of the refurbished with slight sign of usage products are exemplary of the model.
Products we offer are used second hand, but with high quality, excellent appearance and excellent technical condition.
It is offered at low price online or physically in our showrooms - Sofia, Plovdiv, Varna, Ruse, Pleven.
We offer the opportunity to buy tablets at checkout and delivery to anywhere in Bulgaria.
Condition refurbished with slight sign of usage with 12 months warranty from HOP.BG
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.
TabletApple iPad 10.2 7th Gen A2197 (2019) 32GB Wi-Fi Space Gray
- Good
- Refurbished
- Leasing
149.00 € / 291.42 BGN
139.00 € / 271.86 BGN
LaptopHP ProBook 640 G8, i5-1135G7, 16GB, 256GB SSD, 14" IPS Full HD 1920x1080
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
299.00 € / 584.79 BGN
269.00 € / 526.12 BGN
MonitorHP Z24U G3, 24" IPS WUXGA 1920x1200
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
129.00 € / 252.30 BGN
116.00 € / 226.88 BGN
ComputerHP ProDesk 600 G1 SFF, i5-4570, 8GB, 256GB SSD
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
89.00 € / 174.07 BGN
80.00 € / 156.47 BGN
WorkstationDell Precision T7810 Tower, E5-2640 v3, 32GB, 2TB HDD, Quadro M4000
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
479.00 € / 936.84 BGN
431.00 € / 842.96 BGN


