Similar products
TabletApple iPad Pro 12.9 5th Gen A2378 (2021) 256GB Wi-Fi Space Gray
- Good
- Refurbished
- Leasing
599.00 € / 1171.54 BGN
549.00 € / 1073.75 BGN
TabletApple iPad Air 5th Gen 10.9 A2588 (2022) 64GB Wi-Fi Starlight
- Good
- Refurbished
- Leasing
349.00 € / 682.58 BGN
TabletApple iPad Pro 12.9 2nd A1670 (2017) 64GB Wi-Fi Space Gray
- Good
- Refurbished
- Leasing
219.00 € / 428.33 BGN
199.00 € / 389.21 BGN
TabletApple iPad Mini 5 А2133 (2019) Wi-Fi 64GB Space Gray
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
199.00 € / 389.21 BGN
SmartphoneApple iPhone 13 Pro Max 256GB Graphite
- Good
- Refurbished
- Leasing
399.00 € / 780.38 BGN
379.00 € / 741.26 BGN
LaptopHP EliteBook 840 G7, i5-10310U, 16GB, 256GB SSD, 14" IPS Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
329.00 € / 643.47 BGN
299.00 € / 584.79 BGN
EarphonesApple AirPods 4 gen ANC
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
169.00 € / 330.54 BGN
149.00 € / 291.42 BGN
SmartphoneApple iPhone 15 128GB Black
- Good
- Refurbished
- Leasing
439.00 € / 858.61 BGN
399.00 € / 780.38 BGN
| Model | iPad Air A1474 (2013) |
| Class | Tablet |
| Status | Good |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cyclone |
| Chipset | Apple A7 |
| RAM Memory | 1GB DDR3 |
| Data memory | 16GB |
| Video Card | PowerVR G6430 (quad-core graphics) |
| Display size | 9.7'' inches (24.64cm) |
| Display technology | LED IPS LCD |
| Resolution | 1536 x 2048 |
| Distance between points | 264 ppi |
| Front camera | 1.2 MP |
| Camera | 5 MP, AF, HDR |
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Card reader | N/A |
| Battery | Li-Po 8600 mAh |
| Weight | 469g. |
| Color | black/white |
| Manufacturer | Apple |
REFURBISHED Apple iPad Air. If you are looking for a tablet with stable performance and long battery life, this is the model for you!
With the attractive iPad-specific design of Apple's design, but thinner, lighter and thinner bezel around the 9.7-inch Retina display. With dual-core Apple A7 processor, 1GB RAM and 16GB for files and applications. And for even more fun, the model comes with a 5-megapixel "iSight" camera for high-quality pictures and video and a 1.2-megapixel front camera with excellent FaceTime capabilities.
Available for purchase online or physically at our showrooms - Sofia, Pleven, Ruse, Varna.
Condition REFURBISHED with 12 months warranty from HOP.BG.
Out of stock
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.


