Similar products
ComputerFujitsu Esprimo G9010 USFF, i5-10500T, 16GB, 256GB SSD
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
329.00 € / 643.47 BGN
FujitsuEsprimo Q556 USFF, i3-6100T, 8GB, 128GB SSD
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
69.00 € / 134.95 BGN
ComputerFujitsu Esprimo G9010 USFF, i5-10500T, 16GB, 256GB SSD
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
329.00 € / 643.47 BGN
ComputerFujitsu Esprimo G5010 SFF, i5-10500T, 16GB, 256GB SSD
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
319.00 € / 623.91 BGN
LaptopApple MacBook Pro M2 A2338 (2022) Space Gray, Apple M2, 16GB, 256GB SSD, 13.3'' Retina 2560 x 1600
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
799.00 € / 1562.71 BGN
739.00 € / 1445.36 BGN
TabletApple iPad Mini 5th Gen A2133 (2019) 64GB Wi-Fi Space Gray
- Good
- Refurbished
- Leasing
189.00 € / 369.65 BGN
169.00 € / 330.54 BGN
SmartphoneApple iPhone 12 64GB Black
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
209.00 € / 408.77 BGN
199.00 € / 389.21 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2141 (2019) Space Gray, i9-9880H, 64GB, 1TB SSD, 16" Retina 3072x1920, Radeon Pro 5500M
- Good
- Refurbished
- Leasing
689.00 € / 1347.57 BGN
599.00 € / 1171.54 BGN
| Model | ESPRIMO P5730 E |
| Class | Tower Business PC, Office Pc |
| CPU | Intel® Pentium® Processor E5400 (2M Cache, 2.70 GHz, 800 MHz FSB) |
| Chipset | Intel® Q43 |
| RAM Memory | 2GB DDR2 |
| Data memory | 160 GB SATA 3,5 inch |
| Video Card | Intel® GMA 4500 @Shared video memory |
| Optical drive | DVD-ROM |
| LAN | RJ-45/Ethernet port |
| Interfaces | 6 USB (2.0) rear, 2 USB (2.0) front, VGA |
| Weight | 8 kg |
| Slot | PCI Express |
| Color | Black |
Out of stock
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.


