Similar products
LaptopApple MacBook Pro A2485 (2021) Space Gray, Apple M1 Pro, 16GB, 512GB SSD, 16'' Liquid Retina XDR 3456x2234
- Good
- Refurbished
- Leasing
799.00 € / 1562.71 BGN
749.00 € / 1464.92 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2485 (2021) Space Gray, Apple M1 Pro, 32GB, 512GB SSD, 16'' Liquid Retina XDR 3456x2234
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
999.00 € / 1953.87 BGN
949.00 € / 1856.08 BGN
LaptopApple MacBook Pro A1398 (Mid 2015) Silver, i7-4870HQ, 16GB, 512GB SSD, 15.4'' Retina 2880x1800, R9 M370X
- Good
- Refurbished
- Leasing
249.00 € / 487.00 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2442 (2021) Space Gray, Apple M1 Pro, 32GB, 512GB SSD, 14'' Liquid Retina 3024x1964
- Good
- Refurbished
- Leasing
899.00 € / 1758.29 BGN
849.00 € / 1660.50 BGN
LaptopHP EliteBook 830 G7, i5-10310U, 16GB, 256GB SSD, 13'' IPS Full HD 1920x1080
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
279.00 € / 545.68 BGN
249.00 € / 487.00 BGN
ComputerApple iMac 21.5’’ A2116 (Late 2019) Silver, i5-8500, 16GB, 512GB SSD, Retina 4096x2304, AMD Radeon Pro 560X
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
549.00 € / 1073.75 BGN
469.00 € / 917.28 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2442 (2021) Space Gray, M1 Pro, 16GB, 512GB SSD, 14.2'' Liquid Retina 3024x1964
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
849.00 € / 1660.50 BGN
799.00 € / 1562.71 BGN
ComputerApple iMac 21.5’’ A2116 (Late 2019) Space Gray, i3-8100, 16GB, 500GB SSD, Retina 4096x2304, Radeon Pro 555X
- Good
- Refurbished
- Leasing
469.00 € / 917.28 BGN
369.00 € / 721.70 BGN
| Model | MacBook Pro 9.1 A1278 (Mid 2012) |
| Class | Home and Office |
| Status | Good |
| CPU | Intel Core i5-3210M (3M, 2.50 GHz, до 3.10 GHz) |
| RAM Memory | 8GB DDR3 |
| Data memory | 240GB SSD |
| Video Card | Intel HD Graphics 4000 |
| Display size | 13.3" inches (33.78 cm) |
| Display technology | LED |
| Resolution | 1280x800 WXGA |
| Front camera | Yes |
| Audio | High Definition Audio |
| Optical drive | 8X DL "SuperDrive" |
| LAN | Gigabit Ethernet |
| WIFI | 802.11a/b/g/n |
| Interfaces | Firewire port 800, Thunderbolt, USB 3.0 |
| Card reader | Yes |
| Manufacturer | Apple |
Used, but refurbished Apple MacBook Pro 9.1 A1278 (Mid 2012).
With the typical for Apple elegant and impressive design. The quality of craftsmanship is also top. The hinges are smooth, closing when glued is impeccable.
High precision in craftsmanship, 100% aluminum design, 13.3 "glossy black frame display and FaceTime HD camera.
Apple says improvements to the display and backlight have increased the color range by 60%. Generally, this brings excellent display of icons, symbols, and inscriptions.
The A1278 is configured with a dual-core Intel Core i5-3210M processor, 8GB DDR3 fast memory, built-in Intel HD graphics and 240GB storage for files and OS. With Turbo Boost Technology, which automatically increases CPU speed to 2.90GHz and Hyper Threading, it allows the system to recognize 4 virtual cores.
Photos of the refurbished products are exemplary of the model.
Products we offer are used second hand, but refurbished with high quality, excellent appearance and excellent technical condition.
It is offered at low price online or physically in our showrooms - Sofia, Plovdiv, Varna, Ruse, Pleven.
We offer the opportunity to buy laptops MacBook at checkout and delivery to anywhere in Bulgaria.
Condition refurbished with 12 months warranty from HOP.BG
Out of stock
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.




