Similar products
Mobile WorkstationHP Zbook Power G8, i7-11800H, 32GB, 1TB SSD, 15.6" IPS Full HD 1920x1080, T600
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
809.00 € / 1582.27 BGN
Mobile workstationHP ZBook Fury 17 G7, i7-10750H, 32GB, 512GB SSD, 17.3" IPS Full HD 1920x1080, T1000
- Good
- Refurbished
- Leasing
809.00 € / 1582.27 BGN
Mobile Workstation Dell Precision 5570, i7-12800H, 32GB, 512GB SSD, 15.6" IPS Full HD 1920x1080 , RTX A2000
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
1029.00 € / 2012.55 BGN
Mobile workstationHP ZBook Studio x360 G5, i7-8750H, 16GB, 512GB SSD, Тъчскрийн, 15.6'' IPS Full HD 1920x1080, Quаdro P1000
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
709.00 € / 1386.68 BGN
SmartphoneApple iPhone 15 Pro 128GB Black Titanium
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
599.00 € / 1171.54 BGN
549.00 € / 1073.75 BGN
LaptopHP EliteBook 840 G8, i7-1165G7, 16GB, 512GB SSD, 14" IPS Full HD 1920x1080
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
379.00 € / 741.26 BGN
349.00 € / 682.58 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2442 (2021) Space Gray, M1 Pro, 16GB , 512GB SSD, 14.2'' Liquid Retina 3024x1964
- Good
- Refurbished
- Leasing
799.00 € / 1562.71 BGN
699.00 € / 1367.13 BGN
LaptopHP EliteBook 830 G8, i5-1145G7, 16GB, 512GB SSD, Touchscreen, 13.3" IPS Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
369.00 € / 721.70 BGN
339.00 € / 663.03 BGN
| Model | Precision M3800 |
| Class | Mobile workstation |
| Status | Exelent |
| CPU | Intel Core i7-4712HQ (6M, 2.30 GHz, up to 3.30 GHz) |
| RAM Memory | 16GB DDR3 |
| Data memory | 256GB SSD |
| Video Card | NVIDIA Quadro K1100M (128-bit, 2GB GDDR5) |
| Display size | 15.6 inches (39.62sm) |
| Display technology | Touch Screen, LED, IPS |
| Resolution | 1920x1080 Full HD |
| Front camera | Yes |
| Audio | High Definition Audio |
| Optical drive | N/A |
| LAN | 10/100/1000 ethernet RJ 45 port |
| WIFI | Dell Wireless |
| Interfaces | mini Display port, HDMI, 1x USB 2.0, 3x USB 3.0 |
| Card reader | Yes |
| Manufacturer | Dell |
Dell Precision M3800 Used Mobile Workstation.
Legendary model from the Precision brand business line, with a completely refurbished design compared to previous models. A sleek and elegant body of high quality materials - metal, glass and plastic blends flawlessly, and so Dell has succeeded in creating an Ultrabug-style workstation with superb manufacturing quality.
With great performance and smooth performance. Designed for users who need speed, stability and mobility. Relatively lightweight and comfortable to carry with its 2kg and 20mm thick.
The M3800 is powered by a four-core Intel Core i7 4-core processor, fast 16GB DDR3 memory and 128bit NVIDIA Quadro K1100M graphics card with 2GB GDDR5 proprietary memory. And for even greater speed when recording and reading data, the model also has a 256GB Solid State Disk.
The M3800 is designed for maximum durability and reliability. It also offers security features such as the Trusted Platform module chip and password protection BIOS.
Ergonomic, rubber-coated keyboard for added comfort, hand palmrest and precision touchpad. The display is 15.6-inch, touch-sensitive, without light glare.
The choice of the major design companies that have entrusted their mobile CAD activity to the Precision models.
The products have minimal traces of use, which do not affect their functionality. These are light or dark spots of small size, or barely noticeable scratches on the display, visible only when the screen is switched off.
The photos of the products are examples of the model.
The products we offer are second-hand, but of high quality and in excellent technical condition, which corresponds to that of the models as new.
They are offered for purchase at a low price online or physically in our showrooms - Sofia, Plovdiv, Varna, Ruse, Pleven.
We offer the opportunity to buy laptops in installments and with delivery to any place in Bulgaria.
REFURBISHED (-) status with 6 months warranty (with the possibility of 12 months) from HOP.BG.
Out of stock
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.




