Similar products
LaptopHP EliteBook 840 G8, i7-1185G7, 16GB, 512GB SSD, 14" Full HD 1920x1080
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
379.00 € / 741.26 BGN
349.00 € / 682.58 BGN
LaptopHP EliteBook 820 G3, i5-6200U, 16GB, 256GB SSD, 12.5'' IPS Full HD 1920x1080
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
149.00 € / 291.42 BGN
LaptopHP EliteBook 640 G11, Ultra 5 135U, 16GB, 512GB SSD, Тouchscreen, 14" IPS WUXGA 1920x1200
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
789.00 € / 1543.15 BGN
LaptopHP EliteBook 840 G7, i5-10310U, 16GB, 256GB SSD, 14" IPS Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
329.00 € / 643.47 BGN
299.00 € / 584.79 BGN
Similar products
LaptopHP EliteBook 850 G3, i5-6200U, 16GB, 256GB SSD, 15.6'' IPS Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
219.00 € / 428.33 BGN
ComputerApple iMac 21.5’’ A2116 (Late 2019) Silver, i5-8500, 16GB, 32SSD+1TB HDD, Retina 4096x2304, AMD Radeon Pro 560X
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
499.00 € / 975.96 BGN
399.00 € / 780.38 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2251 (2020) Space Gray, i5-1038NG7, 32GB, 512GB SSD, 13.3'' Retina 2560 x 1600, Touchbar
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
529.00 € / 1034.63 BGN
479.00 € / 936.84 BGN
LaptopHP EliteBook 840 G8 Like New, i5-1145G7, 16GB, 256GB SSD, 14" IPS Full HD 1920x1080
- Like New
- Refurbished
- Leasing
439.00 € / 858.61 BGN
409.00 € / 799.93 BGN
TabletApple iPad 10.2 7th Gen A2197 (2019) 32GB Wi-Fi Space Gray
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
149.00 € / 291.42 BGN
139.00 € / 271.86 BGN
| Model | EliteBook 850 G3 |
| Class | Home and Office |
| Status | Excellent |
| CPU | Intel Core i5-6300U (3M, 2.40 GHz, up to 3.00 GHz) |
| RAM Memory | 16GB DDR4 |
| Data memory | 512GB SSD |
| Video Card | Intel HD Graphics 520 |
| Display size | 15.6 inches (39.62cm) |
| Display technology | Touch Screen, LED |
| Resolution | 1920x1080 Full HD |
| Front camera | Yes |
| Audio | High Definition Audio |
| WIFI | HP Wireless |
| Interfaces | VGA, DisplayPort, USB 3.0, USB Type C |
| Card reader | Yes |
| Manufacturer | HP |
Photos of the refurbished products are exemplary of the model.
Products we offer are used second hand, but refurbished with high quality, excellent appearance and excellent technical condition.
It is offered at low price online or physically in our showrooms - Sofia, Plovdiv, Varna, Ruse, Pleven.
We offer the opportunity to buy laptops at checkout and delivery to anywhere in Bulgaria.
Condition refurbished with 6 months (optional 12) warranty from HOP.BG
Out of stock
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.




