Similar products
Mobile WorkstationDell Precision 5560, W-11955M, 32GB, 1TB SSD, Touchscreen, 15.6" IPS UHD 3840x2160, Nvidia RTX A2000
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
959.00 € / 1875.64 BGN
Mobile workstationHP Zbook Fury 17 G7, i7-10850H, 32GB, 512GB SSD, 17.3" IPS Full HD 1920x1080, Nvidia RTX 3000
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
939.00 € / 1836.52 BGN
Mobile workstationHP ZBook Studio x360 G5, i7-8750H, 16GB, 512GB SSD, Тъчскрийн, 15.6'' IPS Full HD 1920x1080, Quаdro P1000
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
709.00 € / 1386.68 BGN
Mobile workstationDell Precision 5550, i7-10850H, 32GB, 512GB SSD, 15.6'' IPS WUXGA 1920x1200, Quadro T2000
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
739.00 € / 1445.36 BGN
SmartphoneSamsung Galaxy S23 5G 128GB White
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
429.00 € / 839.05 BGN
329.00 € / 643.47 BGN
AppleiPhone 14 Pro 256GB Gold
- Good
- Refurbished
- Leasing
459.00 € / 897.73 BGN
439.00 € / 858.61 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2442 (2021) Space Gray, M1 Pro, 16GB , 512GB SSD, 14.2'' Liquid Retina 3024x1964
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
799.00 € / 1562.71 BGN
749.00 € / 1464.92 BGN
LaptopHP EliteBook 840 G8, i5-1135G7, 16GB, 256GB SSD, 14" IPS Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
389.00 € / 760.82 BGN
359.00 € / 702.14 BGN
| Model | ThinkPad P50s |
| Class | Mobile Workstation |
| Status | Exelent |
| CPU | Intel Core i7-6500U (4M, 2.50GHz, up to 3.10 GHz) |
| RAM Memory | 32GB DDR3 |
| Data memory | 512GB SSD |
| Video Card | NVIDIA Quadro M500M (64-bit, 2GB GDDR3) |
| Display size | 15.6'' inches (39.62cm) |
| Display technology | LED, IPS |
| Resolution | 1920x1080 Full HD |
| Front camera | Yes |
| Audio | High Definition Audio |
| Optical drive | N/A |
| LAN | 10/100/1000 ethernet RJ 45 port |
| WIFI | Wi-Fi |
| Interfaces | mini DisplayPort, HDMI, USB 3.0, |
| Card reader | Yes |
| Weight | 2.27 kg |
| Manufacturer | Lenovo |
Used, refurbished with slight sign of usage Lenovo ThinkPad P50s Mobile Workstation.
Configured by a fast Intel Core i7-6500U processor, 32GB of RAM, Quadro M500M graphics card, and for even faster data recording and reading, the machine has a 512GB SSD. The display has a diagonal of 15.6 inches and Full HD resolution.
Lenovo is completely rethinking its ThinkPad W Series mobile workstations and making major changes to it. Stylish, slim and mobile, the P50s also meet the highest expectations of loyal users of the brand.
The case has the legendary stability of the ThinkPad Series - built with carbon fiber material complemented by a magnesium inner frame at the base. The characteristic metal hinges keep the matte display stable, and it does not tire your eyes with the glare of the side light.
The product has transport notes that do not affect its functionality.
Photos of the refurbished with slight sign of usage products are model-specific.
The products we offer are second-hand, but with high quality and excellent technical condition that matches the models as new.
Available for purchase at low cost online or physically at our showrooms - Sofia, Pleven, Ruse, Varna.
We offer the opportunity to buy laptops for payment and delivery to anywhere in Bulgaria.
Condition refurbished with slight sign of usage with 6 months (optional 12) warranty from HOP.BG
Out of stock
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.




