Similar products
TabletApple iPad 10.2 9th Gen (2021) 64GB Wi-Fi Space Gray
- Good
- Refurbished
- Leasing
189.00 € / 369.65 BGN
169.00 € / 330.54 BGN
TabletApple iPad Mini 5th Gen A2133 (2019) 64GB Wi-Fi Silver
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
199.00 € / 389.21 BGN
TabletApple iPad Pro 11 4th Gen A2759 (2022) 128GB Wi-Fi Silver
- Good
- Refurbished
- Leasing
599.00 € / 1171.54 BGN
TabletApple iPad 10.2 9th Gen A2602 (2021) 64GB Wi-Fi Space Gray
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
199.00 € / 389.21 BGN
SmartphoneSamsung Galaxy S23 5G 128GB Green
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
429.00 € / 839.05 BGN
329.00 € / 643.47 BGN
ComputerApple iMac 27’’ A2115 (2019) Silver, i5-8500, 32GB, 512GB SSD, Retina 5120x2880, Radeon Pro 570X
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
649.00 € / 1269.33 BGN
599.00 € / 1171.54 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2442 (2021) Space Gray, M1 Pro, 16GB, 512GB SSD, 14.2'' Liquid Retina 3024x1964
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
849.00 € / 1660.50 BGN
799.00 € / 1562.71 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2141 (2019) Space Gray, i9-9880H, 64GB, 1TB SSD, 16" Retina 3072x1920, Radeon Pro 5500M
- Good
- Refurbished
- Leasing
689.00 € / 1347.57 BGN
599.00 € / 1171.54 BGN
| Model | iPad Air A1475 (2013) |
| Class | Tablet |
| Status | Good |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cyclone (ARM v8-based) |
| Chipset | Apple A7 (28 nm) |
| RAM Memory | 1GB |
| Data memory | 32GB |
| Video Card | PowerVR G6430 (quad-core graphics) |
| Display size | 9.7'' inches (24.64cm) |
| Display technology | IPS LCD |
| Resolution | 1536 x 2048 |
| Front camera | 1.2 MP, face detection, FaceTime |
| Camera | 5 MP, AF, HDR |
| WIFI | 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Card reader | N/A |
| 3G Module | 3G / LTE |
| Size | 240 x 169.5 x 7.5 mm |
| Battery | Li-Po 8600 mAh |
| Weight | 478 g |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| Sim card | Nano |
| Manufacturer | Apple |
The photos of the refurbished products are exemplary!
It is available for purchase online or physically in our showrooms - Sofia, Pleven, Rousse, Varna.
Status refurbished, as well as 12 months warranty from HOP.BG, retailer N-1.
Out of stock
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.


