Similar products
SmartphoneApple iPhone SE (2020) 128GB Black
- Good
- Refurbished
- Leasing
89.00 € / 174.07 BGN
SmartphoneApple iPhone 13 Pro 128GB Alpine Green
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
349.00 € / 682.58 BGN
SmartphoneApple iPhone 15 128GB Black
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
449.00 € / 878.17 BGN
439.00 € / 858.61 BGN
SmartphoneApple iPhone SE (2020) 128GB Black
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
99.00 € / 193.63 BGN
TabletApple iPad 10.2 9th Gen (2021) 64GB Wi-Fi Space Gray
- Good
- Refurbished
- Leasing
189.00 € / 369.65 BGN
169.00 € / 330.54 BGN
SmartphoneApple iPhone 13 mini 128GB Midnight
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
269.00 € / 526.12 BGN
249.00 € / 487.00 BGN
SmartphoneApple iPhone SE (2022) 64GB Midnight
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
169.00 € / 330.54 BGN
149.00 € / 291.42 BGN
SmartphoneSamsung Galaxy S23 5G 128GB Green
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
429.00 € / 839.05 BGN
329.00 € / 643.47 BGN
| Model | iPhone 7 |
| Class | Smartphone |
| Status | Excellent |
| CPU | Quad-core 2.34 GHz (2x Hurricane + 2x Zephyr) |
| Chipset | Apple A10 Fusion (16 nm) |
| RAM Memory | 2GB |
| Data memory | 128GB |
| Video Card | PowerVR Series7XT Plus (six-core graphics) |
| Display size | 4.7 inches (11.93cm) |
| Display technology | LED, IPS |
| Resolution | 750 x 1334 pixels |
| Front camera | 7 MP, HDR, panorama |
| Camera | 12 MP, PDAF, OIS, HDR, Quad LED flash |
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Card reader | No |
| 3G Module | 3G / SIM card |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2, A2DP, LE |
| Color | Black |
| Manufacturer | Apple |
| Warranty: | 12 months |
Used Apple iPhone 7 smartphone.
At first glance, it looks like its predecessor iPhone 6s, but with improved features. With a fast quad-core A10 Fusion processor, 128GB storage for files and applications, battery optimized. With an enhanced 12MP camera and 4-LED flash for better shots and low light. And not to neglect selfies, the iPhone 7 has a front camera of 7 megapixels.
The revolution with this iPhone model is that the Home button does not have the so-called "click". Here, Apple uses "Taptic Engine" technology (linear vibration module), which creates the feeling that the entire bottom of the display clicks when you press the button. A 3.5mm audio jack has also been removed, and you can connect a headset to the Lightning connector instead.
The product has cosmetic defects that do not affect its functionality.
Available for purchase online or physically at our showrooms - Sofia, Pleven, Ruse, Varna.
Condition REFURBISHED WITH SLIGHT SIGN OF USAGE with a 12 month warranty from HOP.BG
Out of stock
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.


