Similar products
SmartphoneApple iPhone SE (2020) 64GB Black
- Good
- Refurbished
- Leasing
79.00 € / 154.51 BGN
SmartphoneApple iPhone SE (2020) 128GB Black
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
99.00 € / 193.63 BGN
SmartphoneApple iPhone 15 128GB Black
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
449.00 € / 878.17 BGN
439.00 € / 858.61 BGN
SmartphoneApple iPhone 14 Pro 256GB Space Black
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
509.00 € / 995.52 BGN
489.00 € / 956.40 BGN
SmartphoneApple iPhone 12 64GB Black
- Good
- Refurbished
- Leasing
189.00 € / 369.65 BGN
179.00 € / 350.09 BGN
LaptopHP EliteBook 830 G8, i5-1135G7, 16GB, 256GB SSD, 13.3" IPS Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
329.00 € / 643.47 BGN
299.00 € / 584.79 BGN
LaptopHP EliteBook 840 G8, i5-1135G7, 16GB, 512GB SSD, 14" IPS Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
399.00 € / 780.38 BGN
369.00 € / 721.70 BGN
SmartphoneApple iPhone 14 128GB Starlight
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
349.00 € / 682.58 BGN
329.00 € / 643.47 BGN
| Model | iPhone 5c |
| Class | Smartphone |
| Status | Exelent |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Swift (ARM v7-based) |
| Chipset | Apple A6 (32 nm) |
| RAM Memory | 1GB |
| Data memory | 16GB |
| Video Card | PowerVR SGX 543MP3 (triple-core graphics) |
| Display size | 4.00'' (10.16cm) |
| Display technology | LED IPS LCD |
| Resolution | 640 x 1136 pixels |
| Distance between points | ~326 ppi |
| Front camera | 1.2 MP |
| Camera | 8 MP, AF |
| Audio | 16-bit/44.1kHz audio |
| WIFI | WiFi 802.11 b/g/n |
| Card reader | No |
| 3G Module | 3G / SIM card |
| GSM - SIM | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Size | 124.4 x 59.2 x 9 mm |
| Battery | Li-Po 1510 mAh |
| Weight | 132 g |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0, A2DP, LE |
| Sim card | Nano-SIM |
| Manufacturer | Apple |
Used but refurbished Apple iPhone 5C smartphone.
Unlike its predecessor, iPhone 5, 5C has a slightly different design but with similar features. Plastic housing, thin, lightweight and functional. The display is 4 inches with familiar IPS technology guaranteeing real colors and excellent brightness.
The model is equipped with an Apple A6 1.3 Ghz processor, an 8-megapixel camera and a 16GB space for photos, files and applications. A great solution when choosing a smartphone when looking for small size and smooth performance. And with its 132 grams and stylish design, the iPhone 5C looks great in your hand.
The photos of the renovated products are model examples.
It is offered for purchase online or physically in our showrooms - Sofia, Pleven, Rousse, Varna.
Condition RENOVATED with 12 months warranty from HOP.BG
Out of stock
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.


