Similar products
SmartphoneApple iPhone XR 64GB Black
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
99.00 € / 193.63 BGN
SmartphoneApple iPhone 14 Pro Max 128GB Silver
- Good
- Refurbished
- Leasing
469.00 € / 917.28 BGN
SmartphoneApple iPhone SE (2020) 64GB Black
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
89.00 € / 174.07 BGN
SmartphoneApple iPhone 15 128GB Black
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
449.00 € / 878.17 BGN
439.00 € / 858.61 BGN
LaptopHP EliteBook 830 G7, i5-10310U, 16GB, 256GB SSD, Touchscreen, 13.3” IPS Full HD 1920x1080
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
299.00 € / 584.79 BGN
269.00 € / 526.12 BGN
TabletSamsung Galaxy Tab S8 5G 11.0 (2022) Wi-fi+LTE 128GB Graphite
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
399.00 € / 780.38 BGN
349.00 € / 682.58 BGN
LaptopApple MacBook Pro M2 A2338 (2022) Space Gray, Apple M2, 16GB, 256GB SSD, 13.3'' Retina 2560 x 1600
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
799.00 € / 1562.71 BGN
739.00 € / 1445.36 BGN
SmartphoneApple iPhone 14 Pro 256GB Space Black
- Good
- Refurbished
- Leasing
469.00 € / 917.28 BGN
459.00 € / 897.73 BGN
| Model | iPhone 7 Plus |
| Class | Smartphone |
| Status | Good |
| CPU | Quad-core 2.34 GHz (2x Hurricane + 2x Zephyr) |
| Chipset | Apple A10 Fusion (16 nm) |
| RAM Memory | 3GB RAM |
| Data memory | 256GB |
| Video Card | PowerVR Series7XT Plus |
| Display size | 5.50 inches (13.97cm) |
| Display technology | Retina, IPS, LED |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Distance between points | ~401 ppi |
| Front camera | 7 MP, Face detection, HDR |
| Camera | 12 MP, 28mm (wide), PDAF, OIS + 12 MP, 56mm (telephoto), AF, 2x optical zoom, Quad-LED dual-tone flash, HDR |
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Interfaces | lightning port |
| Card reader | N/A |
| 3G Module | 3G / SIM card |
| Extras | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, Siri natural language commands and dictation, iCloud cloud service, MP3/WAV/AAX+/AIFF/Apple Lossless player, MP4/H.264 player, Audio/video/photo editor, Document editor |
| Size | 158.2 x 77.9 x 7.3 mm |
| Battery | Li-Ion 2900 mAh |
| Weight | 188 g |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2, A2DP, LE |
| Sim card | Nano-SIM |
| Color | Silver |
| Manufacturer | Apple |
The product has signs of use or signs of transportation that do not affect its functionality. They are expressed in dark or light spots on the display and/or scratches.
The photos of the refurbished with slight sign of usage products are examples of the model.
The products we offer are second-hand, but of high quality and excellent technical condition, which corresponds to the models as new.
It is available for purchase at a low price online or physically in our showrooms - Sofia, Plovdiv, Varna, Ruse, Pleven.
We offer the possibility to purchase on lease t and with delivery to any point in Bulgaria.
Condition refurbished with slight sign of usage with 12 months warranty from HOP.BG
Out of stock
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.




