LaptopApple MacBook Pro A2442 (2021) Space Gray, M1 Pro, 16GB, 512GB SSD, 14.2'' Liquid Retina 3024x1964
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
849.00 € / 1660.50 BGN
799.00 € / 1562.71 BGN
LaptopHP EliteBook 830 G7, i5-10310U, 16GB, 512GB SSD, Touchscreen, 13.3" IPS Full HD 1920x1080
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
339.00 € / 663.03 BGN
309.00 € / 604.35 BGN
TabletApple iPad Mini 5th Gen A2133 (2019) 64GB Wi-Fi Space Gray
- Good
- Refurbished
- Leasing
189.00 € / 369.65 BGN
169.00 € / 330.54 BGN
LaptopApple MacBook Pro M2 A2338 (2022) Space Gray, Apple M2, 16GB, 512GB SSD, 13.3'' Retina 2560x1600
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
899.00 € / 1758.29 BGN
799.00 € / 1562.71 BGN
| Model | sharkoon |
| Class | assembled personal computer |
| Status | Excellent |
| CPU | AMD FX-6300 Hexa-Core 3.5GHz AM3+ |
| Chipset | AMD 890GX |
| RAM Memory | 8GB DDR3 |
| Data memory | 2TB SATA HDD |
| Video Card | ATI Radeon™ HD4290 (up to 1GB) |
| Audio | Realtek ALC662 6-Channel HD Audio |
| Optical drive | N/A |
| LAN | Realtek RTL8111G - 10/100/1000 |
| WIFI | no |
| Interfaces | VGA, DVI, 6xUSB 2, 2xPS2 |
Outlet assembled computer.
For gamers and professionals for whom performance, upgrades and design are key to buying.
The model is configured with a BioStar A960D + V3 motherboard, a fast 6-core AMD FX-6300 processor and 8GB of DDR3 memory to ensure fast performance and impeccable performance of any given calculation task. There is also a 2TB hard drive for your important files and OS.
A set of connectivity options and extensions such as USB ports for peripheral devices, PCIe graphics card slots, DVI, VGA, and more are also available.
The design will impress you with the built-in red LED lighting option that draws your eyes.
It is offered for purchase online or physically in our showrooms - Sofia, Pleven, Rousse, Varna.
State OUTLET with 12 months warranty from HOP.BG
Out of stock
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.


