Similar products
LaptopApple MacBook Air M2 A2681 (2022) Blue, Apple M2, 16GB, 256GB SSD, 13.6'' Retina 2560 x 1664
- Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
699.00 € / 1367.13 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2442 (2021) Silver, M1 Pro, 32GB , 512GB SSD, 14.2" Liquid Retina 3024x1964
- Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
899.00 € / 1758.29 BGN
849.00 € / 1660.50 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2251 (2020) Space Gray Intel® Core™ i7-1068NG7, 32GB DDR4, 1TB SSD, Retina 2560 x 1600
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
579.00 € / 1132.43 BGN
529.00 € / 1034.63 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2141 (2019) Space Gray, i7-9750H, 32GB, 512GB SSD, 16'' Retina 3072x1920, Radeon Pro 5300M
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
549.00 € / 1073.75 BGN
499.00 € / 975.96 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2141 (2019) Silver, i9-9880H, 32GB, 1TB SSD, 16'' Retina 3072 x 1920, Radeon Pro 5500M
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
569.00 € / 1112.87 BGN
LaptopHP EliteBook 840 G9 Like New, i5-1245U, 16GB, 512GB SSD, Touchscreen, 14'' IPS WUXGA 1920x1200
- Like New
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
619.00 € / 1210.66 BGN
557.00 € / 1089.40 BGN
LaptopHP EliteBook 850 G6, i5-8265U, 16GB, 256GB SSD, 15.6'' IPS Full HD 1920x1080
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
309.00 € / 604.35 BGN
278.00 € / 543.72 BGN
LaptopHP EliteBook 840 G9, i7-1255U, 16GB, 512GB SSD, 14'' IPS WUXGA 1920x1200
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
509.00 € / 995.52 BGN
458.00 € / 895.77 BGN
WorkstationHP Z220 Tower, Xeon E3-1245 V2, 8GB, 1TB HDD
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
109.00 € / 213.19 BGN
98.00 € / 191.67 BGN
LaptopHP EliteBook 830 G5, i7-8650U, 16GB, 256GB SSD, Touchscreen, 13.3" IPS Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
289.00 € / 565.23 BGN
260.00 € / 508.52 BGN
| Model | MacBook Pro 11.2 A1398 (Late 2013) |
| Class | Home and Office |
| Status | Exelent |
| CPU | Intel Core i7-4750HQ (6M, 2.00 GHz up to 3.50 GHz) |
| RAM Memory | 8GB DDR3 |
| Data memory | 256GB SSD |
| Video Card | Intel Iris Pro Graphics 5200 |
| Display size | 15.4'' inches (39.17cm) |
| Display technology | LED, IPS, Retina |
| Resolution | 2880x1800 |
| Front camera | Yes |
| Audio | High Definition Audio |
| Optical drive | NO |
| LAN | NO |
| WIFI | WiFi 802.11 ac |
| Interfaces | HDMI, USB 3.0, Thuderbolt 2, headphone in/out |
| Card reader | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| Color | grey |
| Manufacturer | Apple |
Photos of the refurbished products are exemplary of the model.
Products we offer are used second hand, but with high quality, excellent appearance and excellent technical condition.
It is offered at low price online or physically in our showrooms - Sofia, Plovdiv, Varna, Ruse, Pleven.
We offer the opportunity to buy laptops at checkout and delivery to anywhere in Bulgaria.
Condition REFURBISHED with 12 months (optional 12) warranty from HOP.BG
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.
SmartphoneApple iPhone 13 Pro 256GB Graphite
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
399.00 € / 780.38 BGN
379.00 € / 741.26 BGN
LaptopHP EliteBook 830 G10, i7-1365U, 32GB, 512GB SSD, 13.3'' IPS WUXGA 1920x1200
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
649.00 € / 1269.33 BGN
584.00 € / 1142.20 BGN
LaptopMicrosoft Surface 5 1951, i7-1265U, 16GB, 512GB SSD, 13.5'' Touchscreen IPS 2256 x 1504
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
739.00 € / 1445.36 BGN
665.00 € / 1300.63 BGN
MonitorSamsung C34H890WJU, 34" UltraWide Quad HD 3440х1440
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
369.00 € / 721.70 BGN
332.00 € / 649.34 BGN
MonitorPhilips 240B4Q, 24" IPS WUXGA 1920x1200
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
89.00 € / 174.07 BGN
80.00 € / 156.47 BGN




