Similar products
LaptopApple MacBook Air A2179 (2020) Silver, i3-1000NG4, 8GB, 256GB SSD, 13.3" Retina 2560x1600
- Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
349.00 € / 682.58 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2442 (2021) Space Gray, M1 Pro, 16GB, 512GB SSD, 14.2'' Liquid Retina 3024x1964
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
819.00 € / 1601.82 BGN
799.00 € / 1562.71 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2485 (2021) Space Gray, Apple M1 Pro, 16GB, 512GB SSD, 16'' Liquid Retina XDR 3456x2234
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
1049.00 € / 2051.67 BGN
999.00 € / 1953.87 BGN
LaptopApple MacBook Pro A1990 (2019) Space Gray, i7-9750H, 32GB, 512GB SSD, 15.4'' Retina 2880x1800, Radeon Pro 555X, Touchbar
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
479.00 € / 936.84 BGN
LaptopApple MacBook Pro M2 Pro A2780 (2023) Space Gray, Apple M2 Pro, 16GB, 1TB SSD, 16.2'' Liquid Retina XDR 3456x2234
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
1299.00 € / 2540.62 BGN
TabletApple iPad 10.2 7th Gen A2197 (2019) 32GB Wi-Fi Space Gray
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
149.00 € / 291.42 BGN
139.00 € / 271.86 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2251 (2020) Space Gray, i5-1038NG7, 32GB, 512GB SSD, 13.3'' Retina 2560 x 1600, Touchbar
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
529.00 € / 1034.63 BGN
479.00 € / 936.84 BGN
SmartphoneSamsung Galaxy Xcover 5 64GB Black
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
229.00 € / 447.89 BGN
119.00 € / 232.74 BGN
SmartphoneSamsung Galaxy S24 5G 128GB Onyx Black
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
419.00 € / 819.49 BGN
399.00 € / 780.38 BGN
SmartphoneApple iPhone 15 Pro 128GB Natural Titanium
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
649.00 € / 1269.33 BGN
549.00 € / 1073.75 BGN
| Model | MacBook Pro 9.1 A1286 (Mid 2012) |
| Class | Professional |
| Status | Excellent |
| CPU | Intel Core i7-3615QM (6M, 2.30GHz, up to 3.30GHz) |
| RAM Memory | 8GB DDR3 |
| Data memory | 1TB HDD |
| Video Card | NVIDIA GeForce GT 650M (128-bit, 1GB GDDR3) |
| Display size | 15.4'' inches (39.12cm) |
| Display technology | LED |
| Resolution | 1440x900 WSXGA+ |
| Front camera | Yes |
| Audio | High Definition Audio |
| LAN | 10/100/1000 ethernet RJ 45 port |
| WIFI | AirPort Extreme (802.11a/b/g/n) |
| Interfaces | USB 2.0, Firewire 800, Thunderbolt |
| Card reader | Yes |
| Manufacturer | Apple |
Photos of the refurbished products are exemplary of the model.
Products we offer are used second hand, but refurbished with high quality, excellent appearance and excellent technical condition.
It is offered at low price online or physically in our showrooms - Sofia, Plovdiv, Varna, Ruse, Pleven.
We offer the opportunity to buy laptops MacBook at checkout and delivery to anywhere in Bulgaria.
Condition refurbished with 12 months warranty from HOP.BG
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.
LaptopApple MacBook Pro A2485 (2021) Space Gray, Apple M1 Pro, 16GB, 512GB SSD, 16'' Liquid Retina XDR 3456x2234
- Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
799.00 € / 1562.71 BGN
749.00 € / 1464.92 BGN
SmartphoneApple iPhone 15 128GB Black
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
449.00 € / 878.17 BGN
439.00 € / 858.61 BGN
MonitorDell P2722H, 27" IPS Full HD 1920x1080
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
159.00 € / 310.98 BGN
143.00 € / 279.68 BGN
SmartphoneApple iPhone 14 Pro 256GB Space Black
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
519.00 € / 1015.08 BGN
489.00 € / 956.40 BGN
LaptopHP EliteBook 850 G6, i5-8365U, 16GB, 512GB SSD, Touchscreen, 15.6" IPS Full HD 1920x1080
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
319.00 € / 623.91 BGN
287.00 € / 561.32 BGN
