Similar products
LaptopApple MacBook Pro M1 A2338 (2020) Space Gray, Apple M1, 16GB, 256GB SSD, 13.3'' Retina 2560x1600, Тъчбар
- Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
539.00 € / 1054.19 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2442 (2021) Space Gray, M1 Pro, 16GB , 512GB SSD, 14.2'' Liquid Retina 3024x1964
- Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
749.00 € / 1464.92 BGN
699.00 € / 1367.13 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2442 (2021) Space Gray, M1 Pro, 16GB , 512GB SSD, 14.2'' Liquid Retina 3024x1964
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
799.00 € / 1562.71 BGN
749.00 € / 1464.92 BGN
LaptopApple MacBook Air M2 A2681 (2022) Blue, Apple M2, 16GB, 256GB SSD, 13.6'' Retina 2560 x 1664
- Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
699.00 € / 1367.13 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2141 (2019) Space Gray, i9-9980HK, 32GB, 1TB SSD, 16'' Retina 3072x1920, Radeon Pro 5500M
- Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
519.00 € / 1015.08 BGN
LaptopHP EliteBook 840 G8, i7-1185G7, 16GB, 512GB SSD, 14” IPS Full HD 1920x1080
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
429.00 € / 839.05 BGN
386.00 € / 754.95 BGN
LaptopHP EliteBook x360 1030 G2, i5-7300U, 8GB, 256GB SSD, Touchscreen, 13.3” IPS Full HD 1920x1080
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
239.00 € / 467.44 BGN
215.00 € / 420.50 BGN
LaptopMicrosoft Surface 3, i5-1035G7, 16GB, 256GB SSD, Touchscreen, 13.5" IPS 2K 2256x1504
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
419.00 € / 819.49 BGN
377.00 € / 737.35 BGN
LaptopHP EliteBook 840 G8, i5-1145G7, 16GB, 256GB SSD, 14" IPS Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
389.00 € / 760.82 BGN
350.00 € / 684.54 BGN
SmartphoneApple iPhone 15 128GB Black
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
469.00 € / 917.28 BGN
449.00 € / 878.17 BGN
| Model | MacBook Pro 9.1 A1286 (Mid 2012) |
| Class | Professional |
| Status | Exelent |
| CPU | Intel Core i7-3720QM (6M, 2.60 GHz, up to 3.60 GHz) |
| RAM Memory | 8GB DDR3 |
| Data memory | 750GB HDD |
| Video Card | NVIDIA GeForce GT 650M (128-bit, 1GB GDDR3) |
| Display size | 15.4'' inches (39.12cm) |
| Display technology | LED |
| Resolution | 1440x900 WSXGA+ |
| Front camera | Yes |
| Audio | High Definition Audio |
| LAN | 10/100/1000 ethernet RJ 45 port |
| WIFI | AirPort Extreme (802.11a/b/g/n) |
| Interfaces | USB 2.0, Firewire 800, Thunderbolt |
| Card reader | Yes |
| Manufacturer | Apple |
The product has transport remarks that do not affect its functionality.
Photos of the refurbished with slight sign of usage products are exemplary of the model.
Products we offer are used second hand, but with high quality, excellent appearance and excellent technical condition.
It is offered at low price online or physically in our showrooms - Sofia, Plovdiv, Varna, Ruse, Pleven.
We offer the opportunity to buy laptops MacBook at checkout and delivery to anywhere in Bulgaria.
Condition refurbished with slight sign of usage with 12 months warranty from HOP.BG
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.
ComputerHP ProDesk 600 G1 SFF, i5-4590, 8GB, 256GB SSD
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
89.00 € / 174.07 BGN
80.00 € / 156.47 BGN
WorkstationHP Z440 Tower, E5-1620 V3, 32GB, 512GB HDD, Quadro K2200
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
299.00 € / 584.79 BGN
269.00 € / 526.12 BGN
WorkstationHP Z420 Tower, E5-2650, 16GB , 128GB SSD + 500GB HDD
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
209.00 € / 408.77 BGN
188.00 € / 367.70 BGN
SmartphoneApple iPhone 12 64GB White
- Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
209.00 € / 408.77 BGN
189.00 € / 369.65 BGN
LaptopDell Latitude 7320, i5-1145G7, 16GB, 256GB SSD, 13.3" IPS Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
329.00 € / 643.47 BGN
296.00 € / 578.93 BGN




