Similar products
LaptopApple MacBook Pro A2141 (2019) Space Gray, i7-9750H, 32GB, 512GB SSD, 16'' Retina 3072x1920, Radeon Pro 5300M
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
579.00 € / 1132.43 BGN
499.00 € / 975.96 BGN
LaptopApple MacBook Pro M2 A2338 (2022) Space Gray, Apple M2, 16GB, 256GB SSD, 13.3'' Retina 2560x1600
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
799.00 € / 1562.71 BGN
739.00 € / 1445.36 BGN
LaptopApple MacBook Pro M2 A2338 (2022) Space Gray, Apple M2, 16GB, 512GB SSD, 13.3'' Retina 2560x1600
- Good
- Refurbished
- Leasing
799.00 € / 1562.71 BGN
699.00 € / 1367.13 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2251 (2020) Silver, i5-1038NG7, 16GB, 1TB SSD, 13.3'' Retina 2560x1600
- Good
- Refurbished
- Leasing
429.00 € / 839.05 BGN
ComputerApple iMac 27'' A2115 (2020) Silver, i5-10600, 32GB, 512GB SSD, Retina 5120x2880, AMD Radeon Pro 5300
- Good
- Refurbished
- Leasing
799.00 € / 1562.71 BGN
749.00 € / 1464.92 BGN
EarphonesApple AirPods MAX 2 Orange Like New
- Like New
- Refurbished
- Leasing
449.00 € / 878.17 BGN
399.00 € / 780.38 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2442 (2021) Space Gray, Apple M1 Pro, 16GB, 1TB SSD, 14.2' Liquid Retina 3024x1964
- Good
- Refurbished
- Leasing
779.00 € / 1523.59 BGN
729.00 € / 1425.80 BGN
SmartphoneApple iPhone 16 128GB Black
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
639.00 € / 1249.78 BGN
559.00 € / 1093.31 BGN
| Model | MacBook Pro 11.5 A1398 (Mid 2015) |
| Class | Professional |
| Status | Exelent |
| CPU | Intel Core i7-4870HQ (6M, 2.50 GHz, up to 3.70 GHz) |
| RAM Memory | 16GB DDR3 |
| Data memory | 512GB SSD |
| Video Card | AMD Radeon R9 M370 (128-bit, 2GB GDDR5) |
| Display size | 15.4 inches (39.12cm) |
| Display technology | LED, Retina |
| Resolution | 2880x1800 |
| Front camera | Yes |
| Audio | High Definition Audio |
| Optical drive | N/A |
| LAN | N/A |
| WIFI | 802.11ac Wi-Fi |
| Interfaces | HDMI, USB 3.0, Thunderbolt 2 |
| Card reader | Yes |
| Bluetooth | 4.0 |
| Manufacturer | Apple |
The products have minimal traces of use, which do not affect their functionality. These are light or dark spots of small size, or barely noticeable scratches on the display, visible only when the screen is switched off.
The photos of the products are examples of the model.
The products we offer are second-hand, but of high quality and in excellent technical condition, which corresponds to that of the models as new.
They are offered for purchase at a low price online or physically in our showrooms - Sofia, Plovdiv, Varna, Ruse, Pleven.
We offer the opportunity to buy laptops MacBook in installments and with delivery to any place in Bulgaria.
REFURBISHED (-) status with 12 months warranty from HOP.BG.
Out of stock
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.




