Similar products
LaptopApple MacBook Pro A2251 (2020) Space Gray, i5-1038NG7, 32GB, 512GB SSD, 13.3'' Retina 2560 x 1600, Touchbar
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
529.00 € / 1034.63 BGN
479.00 € / 936.84 BGN
LaptopApple MacBook Air A2179 (2020) Silver, i3-1000NG4, 8GB, 256GB SSD, 13.3" Retina 2560x1600
- Good
- Refurbished
- Leasing
349.00 € / 682.58 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2141 (2019) Silver, i7-9750H, 32GB, 512GB SSD, 16'' Retina 3072x1920, Touchbar, Radeon Pro 5500M
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
529.00 € / 1034.63 BGN
499.00 € / 975.96 BGN
LaptopApple MacBook Pro M1 A2338 (2020) Space Gray, Apple M1, 16GB, 512GB SSD, 13.3'' Retina 2560x1600, Тъчбар
- Good
- Refurbished
- Leasing
579.00 € / 1132.43 BGN
TabletApple iPad Pro 12.9 5th Gen A2378 (2021) 256GB Wi-Fi Space Gray
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
699.00 € / 1367.13 BGN
649.00 € / 1269.33 BGN
LaptopHP EliteBook 830 G8, i5-1145G7, 16GB, 512GB SSD, Touchscreen, 13.3" IPS Full HD 1920x1080
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
339.00 € / 663.03 BGN
309.00 € / 604.35 BGN
LaptopHP EliteBook 830 G7, i5-10310U, 16GB, 512GB SSD, Touchscreen, 13.3” IPS Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
339.00 € / 663.03 BGN
309.00 € / 604.35 BGN
LaptopHP EliteBook 840 G8, i5-1145G7, 16GB, 256GB SSD, 14" IPS Full HD 1920x1080
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
349.00 € / 682.58 BGN
319.00 € / 623.91 BGN
| Model | MacBook Pro 14.1 A1708 (Mid 2017) |
| Class | Ultrabook |
| Status | Very Good |
| CPU | Intel Core i5-7360U (4M, 2.30 GHz, up to 3.60 GHz) |
| RAM Memory | 16GB DDR3 |
| Data memory | 256GB SSD |
| Video Card | Intel Iris Plus Graphics 640 |
| Display size | 13.3" inches (33.78 cm) |
| Display technology | LED, Retina |
| Resolution | WQXGA 2560x1600 |
| Front camera | Yes |
| Audio | High Definition Audio |
| WIFI | Wi-Fi |
| Interfaces | Thunderbolt 3 |
| Card reader | Yes |
| Manufacturer | Apple |
Out of stock
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.




