SmartphoneApple iPhone 13 Pro Max 256GB Graphite
- Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
399.00 € / 780.38 BGN
379.00 € / 741.26 BGN
SmartphoneApple iPhone 12 Pro Max 256GB Silver
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
329.00 € / 643.47 BGN
319.00 € / 623.91 BGN
ComputerApple iMac 21.5’’ A2116 (Late 2019) Silver, i5-8500, 16GB, 512GB SSD, Retina 4096x2304, AMD Radeon Pro 560X
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
549.00 € / 1073.75 BGN
469.00 € / 917.28 BGN
SmartphoneSamsung Galaxy S23 5G 128GB White
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
429.00 € / 839.05 BGN
329.00 € / 643.47 BGN
SmartphoneApple iPhone 14 Pro 128GB Space Black
- Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
419.00 € / 819.49 BGN
399.00 € / 780.38 BGN
| Model | MacBook Pro A1278 |
| Status | Good |
| CPU | Intel® Core™ i7-2620M (4M Cache, up to 3.40 GHz) |
| RAM Memory | 8GB DDR3 |
| Data memory | 500GB |
| Video Card | built Intel® HD Graphics 3000 |
| Display size | 13.3'' inches (33.78sm) |
| Display technology | LED-backlit |
| Resolution | 1280x800 |
| Front camera | FaceTime HD |
| Audio | High Definition Audio |
| Optical drive | 8X DL "SuperDrive" |
| LAN | Gigabit Ethernet |
| WIFI | AirPort Extreme (802.11a/b/g/n) |
| Interfaces | 2x USB 2.0, firewire port 800, Thunderbolt, audio in/out |
| Card reader | SDXC |
| Weight | 2.04kg |
| Bluetooth | 2.1+EDR |
| Color | Silver |
| Manufacturer | Apple |
Used but refurbished Apple MacBook Pro A1278 Laptop (Early 2011).
With the typical for Apple elegant and impressive design. The quality of craftsmanship is also top. The hinges are smooth, closing when glued is impeccable.
High precision in craftsmanship, 100% aluminum design, 13.3 "glossy black frame display and FaceTime HD camera.
Apple says improvements to the display and backlight have increased the color range by 60%. Generally, this brings excellent display of icons, symbols, and inscriptions.
The A1278 is configured with a second-generation Intel Core i7-2620M processor, 8GB DDR3 fast memory, built-in Intel HD graphics and 500GB storage for files and OS. With Turbo Boost Technology, which automatically boosts processor speeds up to 3.40GHz and Hyper Threading, it allows the system to recognize 4 virtual cores.
The photos of the refurbished products are model examples.
It is offered for purchase online or physically in our showrooms - Sofia, Pleven, Rousse, Varna.
Condition REFURBISHED with 12 months warranty from HOP.BG
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.
SmartphoneApple iPhone 15 Pro 128GB Black Titanium
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
649.00 € / 1269.33 BGN
549.00 € / 1073.75 BGN
SmartphoneSamsung Galaxy Xcover 5 64GB Black
- Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
115.00 € / 224.92 BGN
99.00 € / 193.63 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2485 (2021) Space Gray, Apple M1 Pro, 32GB, 512GB SSD, 16'' Liquid Retina XDR 3456x2234
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
999.00 € / 1953.87 BGN
949.00 € / 1856.08 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2141 (2019) Space Gray, 32GB , 1TB SSD, 16" Radeon Pro 5500M
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
599.00 € / 1171.54 BGN
569.00 € / 1112.87 BGN
LaptopHP EliteBook 830 G7, i7-10610U, 16GB, 1TB SSD, Touchscreen, 13.3" IPS Full HD 1920x1080
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
349.00 € / 682.58 BGN
319.00 € / 623.91 BGN



