Similar products
LaptopApple MacBook Pro M1 A2338 (2020) Space Gray, Apple M1, 16GB, 256GB SSD, 13.3'' Retina 2560x1600, Тъчбар
- Good
- Refurbished
- Leasing
539.00 € / 1054.19 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2141 (2019) Space Gray, i9-9880H, 64GB, 1TB SSD, 16" Retina 3072x1920, Radeon Pro 5500M
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
749.00 € / 1464.92 BGN
649.00 € / 1269.33 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2485 (2021) Silver, Apple M1 Pro, 32GB, 512GB SSD, 16'' Liquid Retina XDR 3456x2234
- Good
- Refurbished
- Leasing
969.00 € / 1895.20 BGN
899.00 € / 1758.29 BGN
LaptopApple MacBook Air M2 A2681 (2022) Blue, Apple M2, 16GB, 256GB SSD, 13.6'' Retina 2560 x 1664
- Good
- Refurbished
- Leasing
699.00 € / 1367.13 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2141 (2019) Space Gray, i7-9750H, 32GB, 512GB SSD, 16'' Retina 3072x1920, Radeon Pro 5300M
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
579.00 € / 1132.43 BGN
499.00 € / 975.96 BGN
SmartphoneApple iPhone 16 Plus 128GB Black
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
619.00 € / 1210.66 BGN
599.00 € / 1171.54 BGN
SmartphoneApple iPhone SE (2022) 64GB Midnight
- Good
- Refurbished
- Leasing
149.00 € / 291.42 BGN
129.00 € / 252.30 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2485 (2021) Space Gray, Apple M1 Pro, 16GB, 512GB SSD, 16'' Liquid Retina XDR 3456x2234
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
1049.00 € / 2051.67 BGN
999.00 € / 1953.87 BGN
| Model | MacBook Pro A1286 |
| Class | Laptop |
| Status | Exelent |
| CPU | Intel® Core™2 Duo T9600( 4M, 2.80GHz) |
| RAM Memory | 8GB DDR3 |
| Data memory | 320GB |
| Video Card | NVIDIA GeForce 9600M GT |
| Display size | 15.40" ( 39.11cm) |
| Display technology | LED-backlit |
| Resolution | 1440х900 |
| Audio | High Definition Audio |
| Optical drive | 8X DL "SuperDrive" |
| LAN | RJ-45 |
| WIFI | 802.11a/b/g/n |
| Interfaces | Firewire port, USB 2, Mini DisplayPort, Microphone In, Headphones |
| Card reader | Card Reader |
| Bluetooth | Bluetooth 2.1+EDR |
| Manufacturer | Apple |
Out of stock
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.


