Similar products
Mobile workstationHP ZBook Fury 15 G8, i7-11850H, 32GB, 512GB SSD, 15.6'' IPS Full HD 1920x1080, RTX A2000
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
859.00 € / 1680.06 BGN
Mobile WorkstationHP ZBook Create G7, i9-10885H, 32GB, 2TB SSD, 15.6'' IPS UHD 3840x2160, RTX2080
- Good
- Refurbished
- Leasing
1039.00 € / 2032.11 BGN
Mobile workstationHP ZBook Fury 17 G7, i7-10850H, 64GB, 1TB SSD, 17.3" IPS Full HD 1920x1080, RTX 3000
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
909.00 € / 1777.85 BGN
Mobile workstationDell Precision 5530, i7-8850H, 32GB, 512GB SSD, 15.6'' UHD 3840x2160, Quadro P1000
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
529.00 € / 1034.63 BGN
Similar products
Mobile workstationDell Precision 5530, i7-8850H, 32GB, 512GB SSD, 15.6'' UHD 3840x2160, Quadro P1000
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
529.00 € / 1034.63 BGN
TabletApple iPad mini 4 7.9 A1538 (2015) 128GB Wi-Fi Space Gray
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
149.00 € / 291.42 BGN
129.00 € / 252.30 BGN
LaptopHP EliteBook 840 G8, i7-1185G7, 16GB, 512GB SSD, 14” IPS Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
409.00 € / 799.93 BGN
379.00 € / 741.26 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2485 (2021) Space Gray, Apple M1 Pro, 16GB, 512GB SSD, 16'' Liquid Retina XDR 3456x2234
- Good
- Refurbished
- Leasing
799.00 € / 1562.71 BGN
749.00 € / 1464.92 BGN
LaptopHP EliteBook 840 G8, i5-1135G7, 16GB, 512GB SSD, 14" IPS Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
399.00 € / 780.38 BGN
369.00 € / 721.70 BGN
| Model | Precision 5530 |
| Class | Mobile workstation |
| Status | Exelent |
| CPU | Intel Core i9-8950HK (12M, 2.90 GHz, up to 4.80 GHz) |
| RAM Memory | 32GB DDR4 |
| Data memory | 512GB SSD |
| Video Card | NVIDIA Quadro P2000 (128-bit, 4GB GDDR5) |
| Display size | 15.6'' inches (39.62cm) |
| Display technology | Touchscreen, LED, IPS |
| Resolution | 3840x2160 4K |
| Front camera | Yes |
| Audio | High Definition Audio |
| LAN | N/A |
| WIFI | Wi-Fi |
| Interfaces | HDMI, USB 3.0, USB Type-C (Thunderbolt 3) |
| Card reader | Yes |
| Manufacturer | Dell |
The photos of the refurbished products are examples of the model.
The products we offer are second-hand, but refurbished and are of high quality, excellent appearance, and excellent technical condition, which corresponds to the models as new.
It is offered for purchase at a low price online or physically in our showrooms - Sofia, Pleven, Ruse, Varna.
We offer the opportunity to purchase laptops on installment and with delivery to any point in Bulgaria.
Condition refurbished with 6 months (with the possibility of 12) warranty from HOP.BG.
Out of stock
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.




