Similar products
Mobile WorkstationHP ZBook Fury 16 G9, i7-12850HX, 32GB, 1TB SSD, 16'' IPS WUXGA 1920x1200, RTX A2000
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
1389.00 € / 2716.65 BGN
Mobile workstationHP ZBook 17 G6, i7-9850H, 32GB, 1TB SSD, 17.3" IPS Full HD 1920x1080, Quadro RTX 4000
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
899.00 € / 1758.29 BGN
Mobile WorkstationDell Precision 7670, i7-12850HX, 32GB, 512GB SSD, 16" IPS Full HD 1920x1080, RTX A1000
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
1049.00 € / 2051.67 BGN
Mobile workstationHP ZBook Fury 15 G7, i7-10750H, 16GB, 1TB SSD, 15.6" IPS Full HD 1920x1080, Quadro T1000
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
639.00 € / 1249.78 BGN
LaptopHP EliteBook 840 G8, i7-1185G7, 16GB, 256GB SSD, 14” IPS Full HD 1920x1080
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
419.00 € / 819.49 BGN
389.00 € / 760.82 BGN
ComputerApple iMac 27’’ A2115 (2019) Silver, i5-8500, 32GB, 512GB SSD, Retina 5120x2880, Radeon Pro 570X
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
699.00 € / 1367.13 BGN
659.00 € / 1288.89 BGN
TabletApple iPad mini 4 7.9 A1538 (2015) 128GB Wi-Fi Space Gray
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
149.00 € / 291.42 BGN
129.00 € / 252.30 BGN
LaptopHP EliteBook 840 G8, i5-1145G7, 16GB, 256GB SSD, 14" IPS Full HD 1920x1080
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
349.00 € / 682.58 BGN
319.00 € / 623.91 BGN
| Model | Precision 7530 |
| Class | Mobile workstation |
| Status | Very Good |
| CPU | Intel Core i7-8750H (9M, 2.20 GHz, up to 4.10 GHz) |
| RAM Memory | 32GB DDR4 |
| Data memory | 512GB SSD |
| Video Card | NVIDIA Quadro P2000 (160-bit, 5GB GDDR5 |
| Display size | 15.6 inches (39.62cm) |
| Display technology | LED, IPS |
| Resolution | 1920x1080 Full HD |
| Front camera | Yes |
| Audio | High Definition Audio |
| LAN | 10/100/1000 ethernet RJ 45 port |
| WIFI | Wi-Fi |
| Interfaces | DisplayPort, HDMI, USB 3.0, 3.1 Gen1, 3.1 Gen2, Thunderbolt |
| Card reader | Yes |
| Manufacturer | Dell |
Photos of the refurbished products are exemplary of the model.
Products we offer are used second hand, but refurbished with high quality, excellent appearance and excellent technical condition.
It is offered at low price online or physically in our showrooms - Sofia, Plovdiv, Varna, Ruse, Pleven.
We offer the opportunity to buy laptops at checkout and delivery to anywhere in Bulgaria.
Condition refurbished (-) with 6 months (optional 12) warranty from HOP.BG
Out of stock
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.




