Similar products
LaptopHP EliteBook 850 G8, i5-1145G7, 16GB, 512GB SSD, Touchscreen, 15.6" IPS Full HD 1920x1080
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
479.00 € / 936.84 BGN
LaptopHP EliteBook 830 G5, i5-8350U, 16GB, 256GB SSD, Touchscreen, 13.3" IPS Full HD 1920x1080
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
249.00 € / 487.00 BGN
LaptopHP EliteBook 840 G5, i5-7300U, 16GB, 256GB SSD, 14'' IPS Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
209.00 € / 408.77 BGN
LaptopHP EliteBook 840 G3, i5-6200U, 16GB, 256GB SSD, 14" IPS Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
199.00 € / 389.21 BGN
LaptopHP EliteBook 830 G8, i5-1135G7, 16GB, 256GB SSD, 13.3" IPS Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
329.00 € / 643.47 BGN
299.00 € / 584.79 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2485 (2021) Silver, Apple M1 Pro, 32GB, 512GB SSD, 16'' Liquid Retina XDR 3456x2234
- Good
- Refurbished
- Leasing
969.00 € / 1895.20 BGN
899.00 € / 1758.29 BGN
Computer Apple iMac 21.5’’ A2116 (Late 2019), i5-8500, 16GB, 32SSD + 1TB HDD, Retina 4096x2304, AMD Radeon Pro 560X
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
449.00 € / 878.17 BGN
399.00 € / 780.38 BGN
LaptopHP EliteBook 840 G8, i5-1145G7, 16GB, 256GB SSD, 14" IPS Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
389.00 € / 760.82 BGN
359.00 € / 702.14 BGN
| Model | 640 G2 |
| Class | Home and office |
| Status | Exelent |
| CPU | Intel Core i5-6200U (3M Cache, 2.30 GHz - 2.80 GHz) |
| RAM Memory | 8GB DDR4 |
| Data memory | 256GB SSD |
| Video Card | Built Intel HD Graphics 520 |
| Display size | 14'' inches (35.56cm) |
| Display technology | LED |
| Resolution | 1920x1080 Full HD |
| Front camera | Yes |
| Audio | High Definition Audio |
| LAN | 10/100/1000 ethernet RJ 45 port |
| WIFI | HP Wireless |
| Interfaces | VGA, DisplayPort, USB 3.0, USB 3.1 (Type-C) |
| Card reader | SD, SDHC, SDXC |
| Manufacturer | HP |
Used, but refurbished HP ProBook 640 G2 laptop.
HP ProBook Professional Series model with a clean and elegant design - an aluminum chassis and a rubber-coated lid.
The 640 G2 is powered by Intel's sixth-generation Core i5 processor, 8GB of RAM and 256GB SSD.
Comfortable keyboard and touchpad with precise control. The display is 14 inches with Full HD resolution, matte finish and does not burden the eyes with side glare.
A range of interfaces are available, such as USB 3.0 ports, USB Type-C, Display port and VGA port for external display and multimedia connectivity, combo jack / microphone, docking port, Smart Card reader, fingerprint reader and Kensington lock for protection against physical theft.
A reliable laptop, suitable for offices, receptions, classrooms, schools and of course at home.
Photos of the refurbished products are exemplary of the model.
It is available for purchase at a bargain price online or physically at our showrooms - Sofia, Pleven, Ruse, Varna.
Condition refurbished with 6 + 6 months warranty from HOP.BG
Out of stock
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.




