Similar products
Mobile workstationHP ZBook 15 G3, i7-6700HQ, 16GB, 256GB SSD, 15.6'' IPS Full HD 1920x1080, Quadro M1000M
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
319.00 € / 623.91 BGN
Mobile workstationDell Precision 7560, i7-11850H, 32GB, 512GB SSD, 15.6'' IPS Full HD 1920x1080, RTX A2000
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
819.00 € / 1601.82 BGN
Mobile workstationDell Precision 5550, i7-10875H, 32GB, 512GB SSD, 15.6" IPS WUXGA 1920x1200, Quadro T2000
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
689.00 € / 1347.57 BGN
Mobile WorkstationHP Zbook Studio 15 G8, i9-11950H, 32GB, 1TB SSD, 15.6" IPS UHD 3840x2160, RTX A3000
- Good
- Refurbished
- Leasing
1069.00 € / 2090.78 BGN
Similar products
Mobile workstationHP ZBook 15 G3, i7-6700HQ, 16GB, 256GB SSD, 15.6'' IPS Full HD 1920x1080, Quadro M1000M
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
319.00 € / 623.91 BGN
TabletApple iPad 10.2 7th Gen A2197 (2019) 32GB Wi-Fi Space Gray
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
149.00 € / 291.42 BGN
139.00 € / 271.86 BGN
LaptopHP EliteBook 840 G8, i7-1185G7, 16GB, 256GB SSD, 14” IPS Full HD 1920x1080
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
419.00 € / 819.49 BGN
389.00 € / 760.82 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2442 (2021) Space Gray, Apple M1 Pro, 32GB, 512GB SSD, 14.2'' Liquid Retina 3024x1964
- Good
- Refurbished
- Leasing
939.00 € / 1836.52 BGN
849.00 € / 1660.50 BGN
SmartphoneApple iPhone SE (2022) 64GB Midnight
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
169.00 € / 330.54 BGN
149.00 € / 291.42 BGN
| Model | ZBook 15 G3 |
| Class | Mobile workstation |
| Status | Excellent |
| CPU | Intel Core i7-6700HQ (6M, 2.60 GHz, up to 3.50 GHz) |
| RAM Memory | 32GB DDR4 |
| Data memory | 256GB SSD |
| Video Card | NVIDIA Quadro M2000M (128-bit, 4GB GDDR5) |
| Display size | 15.6 inches (39.62cm) |
| Display technology | LED |
| Resolution | 1920x1080 Full HD |
| Front camera | Yes |
| Audio | High Definition Audio |
| Optical drive | N/A |
| LAN | 10/100/1000 ethernet RJ 45 port |
| WIFI | HP Wireless |
| Interfaces | HDMI, USB 3.0, Thunderbolt 3 |
| Card reader | Yes |
| Manufacturer | HP |
Used but refurbished HP ZBook 15 G3 Mobile Workstation.
HP's most popular mobile workstation has been redesigned - thinner and lighter than the previous generation.
The industrial design of the model is surprisingly attractive for a mobile workstation and HP regards the ZBook's design as innovative and elegant.
HP has been able to create an aesthetic workstation that remains relatively light (2.62 kg) and slim (30 mm) relative to its competitors in this product class.
The third-generation Zbook 15 is equipped with a powerful Intel Core i7-6700HQ processor, 32GB DDR4 fast memory and 256GB SSD for even faster data recording and reading. A 128-bit NVIDIA Quadro 2000M with 4GB GDDR5 memory is also available. 15.6 "screen with Full HD resolution and excellent picture quality.
An uncompromising combination of difficult and demanding tasks and fast data transfers. Overall, the HP ZBook 15 has more than enough and spare power for extra load.
If you are looking for a workstation and additional biometric security - the HP ZBook 15 is the right choice for your business.
Photos of the refurbished products are exemplary of the model.
It is available for purchase online or physically at our showrooms - Sofia, Pleven, Ruse, Varna.
We offer the opportunity to buy laptops for payment and delivery to anywhere in Bulgaria.
Condition refurbished with 6 months (optional 12) warranty from HOP.BG
Out of stock
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.
