Similar products
LaptopApple MacBook Pro A2780 (2023) Space Gray, Apple M2 PRO, 32GB, 1TB SSD, 16.2" Retina 3456 x 2234
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
1589.00 € / 3107.81 BGN
LaptopApple MacBook Pro A1990 (2018) Space Gray, i9-8950HK, 32GB, 512GB SSD, 15.4'' Retina 2880x1800, Radeon Pro 560, Touchbar
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
499.00 € / 975.96 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2141 (2019) Space Gray, i9-9880H, 64GB, 1TB SSD, 16" Retina 3072x1920, Radeon Pro 5500M
- Good
- Refurbished
- Leasing
689.00 € / 1347.57 BGN
599.00 € / 1171.54 BGN
LaptopApple MacBook Pro A1707 (2017) Space Gray, i7-7820HQ, 16GB, 500GB SSD, 15.4'' Retina 2880x1800, Radeon Pro 560
- Good
- Refurbished
- Leasing
349.00 € / 682.58 BGN
SmartphoneApple iPhone 17e 256GB White Unboxed
- Like New
- Refurbished
- Leasing
639.00 € / 1249.78 BGN
599.00 € / 1171.54 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2442 (2021) Space Gray, M1 Pro, 16GB , 512GB SSD, 14.2'' Liquid Retina 3024x1964
- Good
- Refurbished
- Leasing
799.00 € / 1562.71 BGN
699.00 € / 1367.13 BGN
TabletApple iPad 10.2 9th Gen (2021) 64GB Wi-Fi Space Gray
- Good
- Refurbished
- Leasing
189.00 € / 369.65 BGN
169.00 € / 330.54 BGN
LaptopHP EliteBook 830 G8, i7-1165G7, 32GB, 512GB SSD, 13.3'' IPS Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
449.00 € / 878.17 BGN
419.00 € / 819.49 BGN
| Model | MacBook Air A2337 M1(2020) |
| Class | MacBook |
| Status | Exelent |
| CPU | Apple M1 (12M, 3.2 GHz) |
| RAM Memory | 8GB LPDDR4 |
| Data memory | 256GB SSD |
| Video Card | Apple GPU with 8-cores |
| Display size | 13.3 inches (33.78cm) |
| Display technology | Retina, LED, IPS, True Tone |
| Resolution | 2560x1600 |
| Front camera | Yes |
| Audio | High Definition Audio |
| WIFI | Wi-Fi |
| Interfaces | 2x Thunderbolt 3 (USB‑C) |
| Card reader | No |
| Color | Silver |
| Manufacturer | Apple |
| Warranty: | 12 months |
The product has signs of use or signs of transportation that do not affect its functionality. They are expressed in dark or light spots on the display and/or scratches.
The photos of the refurbished with slight sign of usage products are examples of the model.
The products we offer are second-hand, but of high quality and excellent technical condition, which corresponds to the models as new.
It is available for purchase at a low price online or physically in our showrooms - Sofia, Plovdiv, Varna, Ruse, Pleven.
We offer the possibility to purchase on lease t and with delivery to any point in Bulgaria.
Condition refurbished with slight sign of usage with 12 months warranty from HOP.BG
Out of stock
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.




