Similar products
LaptopApple MacBook Pro A2442 (2021) Space Gray, M1 Pro, 16GB, 512GB SSD, 14.2'' Liquid Retina 3024x1964
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
849.00 € / 1660.50 BGN
799.00 € / 1562.71 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2991 (2023) Space Black, Apple M3 PRO, 36GB, 512GB SSD, 16.2'' Liquid Retina XDR 3456x2234
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
1699.00 € / 3322.96 BGN
LaptopApple MacBook Pro M2 A2338 (2022) Space Gray, Apple M2, 16GB RAM, 512GB SSD, 13.3" Retina 2560 x 1600
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
889.00 € / 1738.73 BGN
799.00 € / 1562.71 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2780 (2023) Space Gray, Apple M2 PRO, 32GB, 1TB SSD, 16.2" Retina 3456 x 2234
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
1589.00 € / 3107.81 BGN
Similar products
LaptopApple MacBook Pro A1707 (2017) Space Gray, i7-7700HQ, 16GB, 256GB SSD, 15.4'' Retina 2880x1800, Radeon Pro 555, Touchbar
- Good
- Refurbished
- Leasing
329.00 € / 643.47 BGN
LaptopApple MacBook Pro A1707 (2017) Space Gray, i7-7820HQ, 16GB, 500GB SSD, 15.4'' Retina 2880x1800, Radeon Pro 560
- Good
- Refurbished
- Leasing
349.00 € / 682.58 BGN
LaptopApple MacBook Pro A1707 (2017) Space Gray, i7-7820HQ, 16GB, 500GB SSD, 15.4'' Retina 2880x1800, Radeon Pro 560
- Good
- Refurbished
- Leasing
349.00 € / 682.58 BGN
SmartphoneApple iPhone 15 Plus 128GB Black
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
519.00 € / 1015.08 BGN
489.00 € / 956.40 BGN
SmartphoneApple iPhone 15 Pro 128GB Black Titanium
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
599.00 € / 1171.54 BGN
549.00 € / 1073.75 BGN
LaptopHP EliteBook 830 G8 Like New, i5-1145G7, 16GB, 512GB SSD, Touchscreen, 13.3" IPS Full HD 1920x1080
- Like New
- Refurbished
- Leasing
409.00 € / 799.93 BGN
379.00 € / 741.26 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2442 (2021) Space Gray, M1 Pro, 16GB , 512GB SSD, 14.2'' Liquid Retina 3024x1964
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
799.00 € / 1562.71 BGN
749.00 € / 1464.92 BGN
| Model | MacBook Pro A1707 (2017) |
| Class | MacBook |
| Status | Very Good |
| CPU | Intel Core i7-7700HQ (6M, 2.80 GHz, up to 3.80 GHz) |
| RAM Memory | 16GB DDR3 |
| Data memory | 512GB SSD |
| Video Card | AMD Radeon Pro 555 (128-bit, 2GB GDDR5) |
| Display size | 15.4 inches (39.17cm) |
| Display technology | LED, Retina |
| Resolution | 2880x1800 |
| Front camera | Yes |
| Audio | High Definition Audio |
| WIFI | Wi-Fi |
| Interfaces | Thunderbolt 3 |
| Card reader | n/a |
| Extras | Touch bar |
| Color | Space Gray |
| Manufacturer | Apple |
The product has signs of use or signs of transportation that do not affect its functionality. They are expressed in dark or light spots on the display and/or scratches.
The photos of the refurbished with slight sign of usage products are examples of the model.
The products we offer are second-hand, but of high quality and excellent technical condition, which corresponds to the models as new.
It is available for purchase at a low price online or physically in our showrooms - Sofia, Plovdiv, Varna, Ruse, Pleven.
We offer the possibility to purchase on lease t and with delivery to any point in Bulgaria.
Condition refurbished with slight sign of usage with 12 months warranty from HOP.BG
Out of stock
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.




