Similar products
LaptopApple MacBook Pro A2442 (2021) Silver, M1 Pro, 32GB , 512GB SSD, 14.2" Liquid Retina 3024x1964
- Good
- Refurbished
- Leasing
899.00 € / 1758.29 BGN
849.00 € / 1660.50 BGN
LaptopApple MacBook Pro M1 A2338 (2020) Space Gray, 16GB, Apple M1, 512GB SSD, 13.3" Retina 2560 x 1600, Тъчбар
- Good
- Refurbished
- Leasing
579.00 € / 1132.43 BGN
LaptopApple MacBook Air A2179 (2020) Silver, i3-1000NG4, 8GB, 256GB SSD, 13.3" Retina 2560x1600
- Good
- Refurbished
- Leasing
349.00 € / 682.58 BGN
LaptopApple MacBook Pro A1707 (2017) Space Gray, i7-7820HQ, 16GB, 500GB SSD, 15.4'' Retina 2880x1800, Radeon Pro 560
- Good
- Refurbished
- Leasing
349.00 € / 682.58 BGN
SmartphoneSamsung Galaxy A34 5G 128GB Black
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
169.00 € / 330.54 BGN
149.00 € / 291.42 BGN
LaptopApple MacBook Pro M2 A2338 (2022) Space Gray, Apple M2, 16GB, 512GB SSD, 13.3'' Retina 2560x1600
- Good
- Refurbished
- Leasing
799.00 € / 1562.71 BGN
699.00 € / 1367.13 BGN
TabletApple iPad 10.2 7th Gen A2197 (2019) 32GB Wi-Fi Space Gray
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
149.00 € / 291.42 BGN
139.00 € / 271.86 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2141 (2019) Silver, i7-9750H, 32GB, 512GB SSD, 16'' Retina 3072x1920, Touchbar, Radeon Pro 5500M
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
529.00 € / 1034.63 BGN
499.00 € / 975.96 BGN
| Model | MacBook Pro A1989 (2019) |
| Class | MacBook |
| Status | Very Good |
| CPU | Intel Core i5-8279U (6М, 2.40 GHz, up to 4.10 GHz) |
| RAM Memory | 16GB DDR4 |
| Data memory | 256GB SSD |
| Video Card | Iris Plus Graphics 655 |
| Display size | 13 inches (33.02cm) |
| Display technology | LED, Retina, True Tone |
| Resolution | 2560x1600 pixels |
| Front camera | 720p FaceTime HD webcam |
| Audio | High Definition Audio |
| WIFI | Wi-Fi |
| Interfaces | 4x Thunderbolt 3 (USB Type C) |
| Card reader | N/A |
| Color | Space Gray |
| Manufacturer | Apple |
The product has signs of use or signs of transportation that do not affect its functionality. They are expressed in dark or light spots on the display and/or scratches.
The photos of the refurbished with slight sign of usage products are examples of the model.
The products we offer are second-hand, but of high quality and excellent technical condition, which corresponds to the models as new.
It is available for purchase at a low price online or physically in our showrooms - Sofia, Plovdiv, Varna, Ruse, Pleven.
We offer the possibility to purchase on lease t and with delivery to any point in Bulgaria.
Condition refurbished with slight sign of usage with 12 months warranty from HOP.BG
Out of stock
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.




