Similar products
NotebookLenovo ThinkPad X1 Carbon (7th gen ), i7-8565U, 16GB, 256GB SSD, 14'' Touchscreen IPS FHD 1920x1080
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
369.00 € / 721.70 BGN
SmartphoneApple iPhone 13 Pro Max 256GB Graphite
- Good
- Refurbished
- Leasing
399.00 € / 780.38 BGN
379.00 € / 741.26 BGN
ComputerApple iMac 21.5’’ A2116 (Late 2019) Silver, i5-8500, 16GB, 512GB SSD, Retina 4096x2304, AMD Radeon Pro 560X
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
549.00 € / 1073.75 BGN
469.00 € / 917.28 BGN
LaptopHP EliteBook 840 G8, i7-1185G7, 16GB, 256GB SSD, 14” IPS Full HD 1920x1080
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
419.00 € / 819.49 BGN
389.00 € / 760.82 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2485 (2021) Space Gray, M1 Pro, 16GB, 512GB SSD, 16'' Liquid Retina XDR 3456x2234
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
899.00 € / 1758.29 BGN
789.00 € / 1543.15 BGN
| Model | ThinkPad X1 Carbon |
| Class | Ultrabook |
| Status | Very Good |
| CPU | Intel®Core™ i7-3667U(4M Cache, up to 3.20 GHz) |
| RAM Memory | 8GB DDR3 |
| Data memory | 240GB SSD |
| Video Card | Intel HD Graphics 4000 |
| Display size | 14.1" inch (35.25 см) |
| Display technology | LED Multi-touch DSPL |
| Front camera | HD |
| Audio | High Definition Audio |
| WIFI | 802.11 a/g/n |
| Card reader | 4 in 1 |
| Weight | 1,35kg. |
| Bluetooth | v4.0 |
Out of stock
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.




