Similar products
LaptopLenovo ThinkPad L570, i5-7200U, 16GB DDR4, 128GB SSD, 15.6'' Full HD 1920x1080
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
189.00 € / 369.65 BGN
Mobile workstationLenovo Thinkpad P1 Gen 3, i7-10850H, 32GB, 512GB SSD, 15.6" IPS Full HD 1920x1080
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
659.00 € / 1288.89 BGN
Mobile workstationLenovo ThinkPad P15 Gen1, i7-10850H, 32GB, 512GB SSD, 15.6'' IPS Full HD 1920x1080, Quadro T2000
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
769.00 € / 1504.03 BGN
NotebookLenovo ThinkPad X1 Carbon (7th gen ), i7-8565U, 16GB, 256GB SSD, 14'' Touchscreen IPS FHD 1920x1080
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
369.00 € / 721.70 BGN
LaptopHP EliteBook 830 G8, i5-1145G7, 16GB, 512GB SSD, 13.3" IPS Full HD 1920x1080
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
299.00 € / 584.79 BGN
269.00 € / 526.12 BGN
ComputerApple iMac 27’’ A2115 (2019) Silver, i5-8500, 32GB, 512GB SSD, Retina 5120x2880, Radeon Pro 570X
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
699.00 € / 1367.13 BGN
659.00 € / 1288.89 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2251 (2020) Space Gray, i5-1038NG7, 32GB, 512GB SSD, 13.3'' Retina 2560 x 1600, Touchbar
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
529.00 € / 1034.63 BGN
479.00 € / 936.84 BGN
SmartphoneApple iPhone 12 64GB Black
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
199.00 € / 389.21 BGN
189.00 € / 369.65 BGN
| Model | helix |
| Class | Ultrabook |
| Status | Very Good |
| CPU | Intel Core i5-3337U(3M Cache, up to 2.70 GHz) |
| RAM Memory | 4GB DDR3 |
| Data memory | 180GB SSD |
| Video Card | built Intel HD Graphics 4000 |
| Display size | 11.6" inches ( 29sm. ) |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Front camera | 2MP |
| Camera | 5MP |
| Audio | High Definition Audio |
| LAN | N/A |
| WIFI | Lenowo Wireless |
| Interfaces | USB 2, USB 3, HDMI |
| 3G Module | 3G / SIM card |
| Color | Black |
| Manufacturer | Lenovo |
Out of stock
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.





