Similar products
LaptopLenovo ThinkBook 15-IML, i5-10210U, 16GB, 256GB SSD, 15.6'' IPS Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
349.00 € / 682.58 BGN
314.00 € / 614.13 BGN
LaptopLenovo ThinkPad X13 Gen 2, i5-1135G7, 16GB, 256GB SSD, 13.3" IPS WUXGA 1920x1200
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
309.00 € / 604.35 BGN
278.00 € / 543.72 BGN
LaptopHP EliteBook 840 G7, i5-10310U, 16GB, 256GB SSD, 14" IPS Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
329.00 € / 643.47 BGN
296.00 € / 578.93 BGN
LaptopHP EliteBook 850 G8, i5-1145G7, 16GB, 512GB SSD, Touchscreen, 15.6" IPS Full HD 1920x1080
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
479.00 € / 936.84 BGN
431.00 € / 842.96 BGN
MonitorLenovo ThinkVision P27Q-10, 27" IPS Quad HD 2560x1440
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
149.00 € / 291.42 BGN
134.00 € / 262.08 BGN
SmartphoneSamsung Galaxy Xcover 5 64GB Black
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
169.00 € / 330.54 BGN
119.00 € / 232.74 BGN
LaptopMicrosoft Surface 5 1951, i7-1265U, 16GB, 512GB SSD, 13.5'' Touchscreen IPS 2256 x 1504
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
739.00 € / 1445.36 BGN
665.00 € / 1300.63 BGN
| Model | ThinkPad L430 |
| Class | Business laptop |
| Status | Excellent |
| CPU | Intel® Core™ i5-3230M 3M Cache, up to 3.20GHz |
| RAM Memory | 4GB DDR3 |
| Data memory | 500GB SATA |
| Video Card | Intel® HD Graphics 4000 |
| Display size | 14.00 inches |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Front camera | 720p HD web cam |
| Audio | High Definition Audio |
| Optical drive | DVD-RW |
| LAN | 10/100/1000 ethernet RJ 45 port |
| WIFI | 802.11 b/g/n |
| Interfaces | USB 3, USB 2x1, D-Sub, MiniDisplayPort |
| Card reader | Card Reader |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| Color | Black |
| Manufacturer | Lenovo |
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.
LaptopApple MacBook Pro A2251 (2020) Space Gray Intel® Core™ i7-1068NG7, 32GB DDR4, 1TB SSD, Retina 2560 x 1600
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
579.00 € / 1132.43 BGN
529.00 € / 1034.63 BGN
LaptopHP EliteBook 830 G8, i5-1145G7, 16GB, 512GB SSD, Touchscreen, 13.3" IPS Full HD 1920x1080
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
369.00 € / 721.70 BGN
332.00 € / 649.34 BGN
LaptopHP EliteBook 840 G8, i5-1135G7, 16GB, 256GB SSD, 14" IPS Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
389.00 € / 760.82 BGN
350.00 € / 684.54 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2141 (2019) Space Gray, i9-9880HK, 32GB, 512GB SSD, 16'' Retina 3072x1920, Radeon Pro 5500M
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
559.00 € / 1093.31 BGN
519.00 € / 1015.08 BGN
MonitorHP EliteDisplay E243i, 24" IPS WUXGA 1920x1200
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
89.00 € / 174.07 BGN
80.00 € / 156.47 BGN


