Similar products
Mobile workstationHP ZBook Fury 17 G7, i7-10750H, 32GB, 512GB SSD, 17.3" IPS Full HD 1920x1080, T1000
- Good
- Refurbished
- Leasing
809.00 € / 1582.27 BGN
Mobile workstationDell Precision 5550, i7-10850H, 32GB, 512GB SSD, 15.6'' IPS WUXGA 1920x1200, Quadro T2000
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
739.00 € / 1445.36 BGN
Mobile WorkstationDell Precision 5560, W-11955M, 32GB, 1TB SSD, Touchscreen, 15.6" IPS UHD 3840x2160, Nvidia RTX A2000
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
959.00 € / 1875.64 BGN
Mobile workstationHP ZBook 17 G6, i7-9850H, 32GB, 1TB SSD, 17.3" IPS Full HD 1920x1080, Quadro RTX 4000
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
899.00 € / 1758.29 BGN
Similar products
Mobile workstationDell Precision 7540, i7-9750H, 32GB, 512GB SSD, 15.6'' IPS UHD 3840x2160, Quadro T2000
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
659.00 € / 1288.89 BGN
LaptopHP EliteBook 830 G8 Like New, i5-1145G7, 16GB, 512GB SSD, Touchscreen, 13.3" IPS Full HD 1920x1080
- Like New
- Refurbished
- Leasing
409.00 € / 799.93 BGN
379.00 € / 741.26 BGN
SmartphoneSamsung Galaxy S23 5G 128GB Green
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
429.00 € / 839.05 BGN
329.00 € / 643.47 BGN
LaptopHP EliteBook 830 G8, i5-1145G7, 16GB, 512GB SSD, Touchscreen, 13.3" IPS Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
369.00 € / 721.70 BGN
339.00 € / 663.03 BGN
LaptopHP EliteBook 830 G7, i5-10310U, 16GB, 512GB SSD, 13.3” IPS Full HD 1920x1080
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
319.00 € / 623.91 BGN
289.00 € / 565.23 BGN
| Model | Precision 7540 |
| Class | Mobile workstation |
| Status | Excellent |
| CPU | Intel Core i7-9750H (12M, 2.60 GHz, up to 4.50 GHz) |
| RAM Memory | 32GB DDR4 |
| Data memory | 512GB SSD |
| Video Card | AMD Radeon Pro WX 3100 (128-bit, 4GB GDDR5) |
| Display size | 15.6 inches (39.62cm) |
| Display technology | LED, IPS |
| Resolution | 1920x1080 Full HD |
| Front camera | Yes |
| Audio | High Definition Audio |
| LAN | 10/100/1000 ethernet RJ 45 port |
| WIFI | Wi-Fi |
| Interfaces | HDMI, USB 3.1, Thunderbolt USB Type C, Mini DisplayPort |
| Card reader | Yes |
| Manufacturer | Dell |
Photographs of refurbished products are representative of the model.
The products we offer are second-hand, but of high quality and excellent technical condition, which corresponds to the models as new.
It is available for purchase at a low price online or physically in our showrooms - Sofia, Plovdiv, Varna, Ruse, Pleven.
We offer the possibility to purchase on lease and with delivery to any point in Bulgaria.
Condition refurbished with 6 months (with the possibility of 12) warranty from HOP.BG
Out of stock
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.




