SmartphoneSamsung Galaxy S23 5G 128GB Phantom Black
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
429.00 € / 839.05 BGN
329.00 € / 643.47 BGN
LaptopHP EliteBook 840 G8, i5-1145G7, 16GB, 256GB SSD, 14" IPS Full HD 1920x1080
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
349.00 € / 682.58 BGN
319.00 € / 623.91 BGN
TabletApple iPad Mini 5th Gen A2133 (2019) 64GB Wi-Fi Space Gray
- Good
- Refurbished
- Leasing
189.00 € / 369.65 BGN
169.00 € / 330.54 BGN
LaptopHP EliteBook 830 G8 Like New, i5-1145G7, 16GB, 512GB SSD, Touchscreen, 13.3" IPS Full HD 1920x1080
- Like New
- Refurbished
- Leasing
409.00 € / 799.93 BGN
379.00 € / 741.26 BGN
| Model | Latitude 14 Rugged Extreme |
| Class | laptop |
| Status | Like New |
| CPU | Intel® Core™ i5-4300U( 3MB, up to 2.90 GHz) |
| RAM Memory | 8GB DDR3 |
| Data memory | 250GB SATA SSD |
| Video Card | Intel® HD Graphics 4400 |
| Display size | 14.00" (35.65cm) |
| Display technology | LCD Touchscreen |
| Resolution | 1366x768 HD |
| Front camera | Integrated Webcam |
| Audio | High Definition Audio |
| Optical drive | DVD-RW |
| LAN | 10/100/1000 ethernet RJ 45 port |
| WIFI | 802.11a/b/g/n/ac |
| Interfaces | USB 2, USB 3, HDMI, VGA, |
| Card reader | Card Reader |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| Color | Black |
| Manufacturer | Dell |
Used but refurbished Dell Latitude 7404 Rugged Extreme 14 laptop.
Model laptop of the legendary brand series with extremely robust and robust design, suitable for work in harsh environments - resistant to sand, dust, liquids, cold, heat or drops.
The Rugged Extreme line finds the most common application in military and police organizations, construction sites, expeditions, fieldwork or industry.
The housing is made of magnesium alloy with ultra-polymeric material absorbing shocks and thus ensures that the internal components are well protected. In addition to the Military Standard specifications MIL-STD-810G, which covers various drop tests and resistance to special environmental impacts, the IEC 60529 protection standard is also guaranteed. The device is also electromagnetically interfering in accordance with MIL-STD- 461F. All ports are sealed and the display is tightly closed.
The 7404 Rugged Extreme is powered by a fourth-generation Intel Core i5 processor, 8GB DDR3 RAM and 256GB SSD. There is also a set of connectivity options and security features - USB 3.0, VGA, HDMI, SD memory card reader, Smart Card reader, fingerprint reader, and more.
The photos of the refurbished products are model examples.
It is offered for purchase online or physically in our showrooms - Sofia, Pleven, Rousse, Varna.
Condition REFURBISHED with 6 + 6 months warranty from HOP.BG.
Out of stock
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.




