SmartphoneApple iPhone 16 128GB Black
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
639.00 € / 1249.78 BGN
579.00 € / 1132.43 BGN
ComputerApple iMac 21.5’’ A2116 (Late 2019) Space Gray, i3-8100, 16GB, 500GB SSD, Retina 4096x2304, Radeon Pro 555X
- Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
469.00 € / 917.28 BGN
369.00 € / 721.70 BGN
SmartphoneSamsung Galaxy S26 ULTRA 5G 512GB Sky Blue Unboxed
- Like New
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
1199.00 € / 2345.04 BGN
1149.00 € / 2247.25 BGN
LaptopHP EliteBook 840 G8, i5-1135G7, 16GB, 256GB SSD, 14" IPS Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
389.00 € / 760.82 BGN
359.00 € / 702.14 BGN
SmartphoneApple iPhone SE (2022) 64GB Midnight
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
169.00 € / 330.54 BGN
149.00 € / 291.42 BGN
| Model | EliteBook 8470 |
| Class | notebook |
| Status | Excellent |
| CPU | Intel Core i5-3360M (3M Cache, up to 3.50 GHz) |
| Chipset | Mobile Intel® QM77 Express |
| RAM Memory | 4GB DDR3 |
| Data memory | 320GB SATA HDD |
| Video Card | Intel® HD Graphics 4000 |
| Display size | 14.00'' (35.56cm) |
| Display technology | LED backlight |
| Resolution | 1366 x 768 pixels (HD) |
| Front camera | integrated webcam |
| Audio | High Definition Audio |
| Optical drive | N/A |
| LAN | 10/100/1000 ethernet RJ 45 port |
| WIFI | WiFi 802.11 a/b/g/n |
| Interfaces | WiFi 802.11 a/b/g/n |
| Color | grey |
| Manufacturer | HP |
Used but refurbished HP EliteBook 8470p laptop.
The 8470p is a model of the high-end HP business series with a matte 14.1-inch widescreen display, Intel i5-3360M third generation processor, 4GB DDR3, 320GB storage and aluminum chassis. Designed to withstand every business trip and homework.
Extensive range of security features, handy touchpad, excellent audio, USB-port version 3.0
Work hard - this is the HP motto for the EliteBook 8470p.
Docking station and extra battery, TPM security chip for use with Bitlocker encryption and ExpressCard expansion slot.
Elegant keyboard with a black mat finish, wonderfully crafted and sturdy. All this contributes to pleasant and comfortable writing.
At the top of the display is a white LED for keyboard illumination.
The trackpad is among the best that allows your fingers to slide the marker effortlessly. The right / left button set is located at the top of the touchpad, with the upper pair of buttons designed to be used along with the trackpad located at the center of the keyboard.
The EliteBook 8470p has a professional design - metal upper body and black matt plastic bottom.
HP claims that the notebook is designed to meet military standards (MIL-STD-810G more precisely) for vibration, dust, humidity and high temperature.
But what's really convenient is the bottom lid, which provides easy and fast access to memory and hard drive for upgrades or replacement and fast cooling prophylaxis.
The photos of the renovated products are model examples.
It is offered for purchase online or physically in our showrooms - Sofia, Pleven, Rousse, Varna.
Condition RENOVATED with 6 + 6 months warranty from HOP.BG
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.
TabletApple iPad mini 4 7.9 A1538 (2015) 128GB Wi-Fi Space Gray
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
129.00 € / 252.30 BGN
99.00 € / 193.63 BGN
SmartphoneApple iPhone 15 Pro 128GB Blue Titanium
- Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
539.00 € / 1054.19 BGN
499.00 € / 975.96 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2141 (2019) Space Gray, i7-9750H, 32GB, 512GB SSD, 16" 3072x1920, Pro 5300M
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
529.00 € / 1034.63 BGN
499.00 € / 975.96 BGN
SmartphoneApple iPhone 14 128GB Midnight
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
349.00 € / 682.58 BGN
329.00 € / 643.47 BGN
TabletApple iPad Pro 12.9 5th Gen A2378 (2021) 256GB Wi-Fi Space Gray
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
699.00 € / 1367.13 BGN
649.00 € / 1269.33 BGN




