Similar products
Mobile workstationHP ZBook Fury 15 G8, i7-11850H, 32GB DDR4, 512GB SSD, 15.6'' IPS Full HD 1920x1080, RTX A2000
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
989.00 € / 1934.32 BGN
Mobile WorkstationHP ZBook Fury 16 G9, i7-12850HX, 32GB, 1TB SSD, 16'' IPS WUXGA 1920x1200, RTX A2000
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
1389.00 € / 2716.65 BGN
Mobile WorkstationDell Precision 7670, i7-12850HX, 32GB, 512GB SSD, 16" IPS Full HD 1920x1080, RTX A1000
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
1039.00 € / 2032.11 BGN
Mobile workstationHP ZBook Fury 17 G8, i7-11850H, 64GB, 512GB SSD, 17.3'' IPS Full HD 1920x1080, RTX A3000
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
1289.00 € / 2521.06 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2442 (2021) Space Gray, Apple M1 Pro, 16GB, 1TB SSD, 14.2' Liquid Retina 3024x1964
- Good
- Refurbished
- Leasing
779.00 € / 1523.59 BGN
729.00 € / 1425.80 BGN
SmartphoneSamsung Galaxy S23 Ultra 5G 256GB Phantom Black
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
499.00 € / 975.96 BGN
449.00 € / 878.17 BGN
LaptopHP EliteBook 840 G8 Like New, i5-1145G7, 16GB, 256GB SSD, 14" IPS Full HD 1920x1080
- Like New
- Refurbished
- Leasing
439.00 € / 858.61 BGN
409.00 € / 799.93 BGN
LaptopHP EliteBook 840 G8, i5-1135G7, 16GB, 256GB SSD, 14" IPS Full HD 1920x1080
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
389.00 € / 760.82 BGN
359.00 € / 702.14 BGN
| Model | Zbook 15 G2 |
| Class | Mobile workstation |
| Status | Excellent |
| CPU | Intel Core i7-4810MQ (6M, 2.80 GHz, up to 3.80 GHz) |
| RAM Memory | 8GB DDR3 |
| Data memory | 256GB SSD |
| Video Card | NVIDIA Quadro K2100M (128-bit, 2GB GDDR5 |
| Display size | 15.6'' inches (39.62cm) |
| Display technology | LED, IPS |
| Resolution | 1920x1080 Full HD |
| Front camera | Yes |
| Audio | High Definition Audio |
| LAN | 10/100/1000 ethernet RJ 45 port |
| WIFI | HP Wireless |
| Interfaces | Display port, 1x USB 2.0, 3x USB 3.0, VGA, Thunderbolt |
| Card reader | Yes |
| Manufacturer | HP |
Used but refurbished HP ZBook 15 G2 mobile workstation.
The model is equipped with a fast 4-core Intel Core i7-4810MQ processor, 8GB DDR3 RAM and 256GB SSD for even higher speed when writing and reading data. Graphics performance is entrusted to a 128-bit NVIDIA Quadro K2100M video card with 2GB of GDDR5 internal memory. 15.6-inch Full HD screen with IPS technology, providing excellent picture quality and clear and accurate colors.
HP's most popular mobile workstation has been completely redesigned - thinner and lighter than the previous generation.
The model's industrial design is surprisingly attractive for a mobile workstation, and HP describes the ZBook's design as innovative and sleek.
HP has managed to create an aesthetic workstation that remains relatively light (2.90 kg) and thin (30.5 mm) compared to competitors in this product class.
An excellent combination for difficult and demanding tasks and fast data transfers. Overall, the HP ZBook 15 has more than enough spare power for extra load.
If you are looking for a workstation and additional biometric security - HP ZBook 15 is the right choice for your business.
The photos of the refurbished products are examples of the model.
The products we offer are second-hand, but refurbished and are of high quality, excellent appearance, and excellent technical condition, which corresponds to the models as new.
It is offered for purchase at a low price online or physically in our showrooms - Sofia, Pleven, Ruse, Varna.
We offer the opportunity to purchase laptops on installment and with delivery to any point in Bulgaria.
Condition refurbished with 6 + 6 months warranty from HOP.BG.
Out of stock
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.




