Similar products
NotebookLenovo ThinkPad X1 Carbon (7th gen ), i7-8565U, 16GB, 256GB SSD, 14'' Touchscreen IPS FHD 1920x1080
- Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
339.00 € / 663.03 BGN
NotebookLenovo ThinkPad X1 Carbon (7th gen ), i7-8565U, 16GB, 256GB SSD, 14'' Touchscreen IPS FHD 1920x1080
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
369.00 € / 721.70 BGN
LaptopHP EliteBook 840 G8, i7-1165G7, 16GB, 512GB SSD, 14" IPS Full HD 1920x1080
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
379.00 € / 741.26 BGN
349.00 € / 682.58 BGN
TabletApple iPad mini 4 7.9 A1538 (2015) 128GB Wi-Fi Space Gray
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
129.00 € / 252.30 BGN
99.00 € / 193.63 BGN
SmartphoneApple iPhone 14 Plus 128GB Midnight
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
399.00 € / 780.38 BGN
369.00 € / 721.70 BGN
SmartphoneApple iPhone 16 128GB Black
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
639.00 € / 1249.78 BGN
579.00 € / 1132.43 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2442 (2021) Space Gray, Apple M1 Pro, 16GB, 1TB SSD, 14.2' Liquid Retina 3024x1964
- Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
779.00 € / 1523.59 BGN
729.00 € / 1425.80 BGN
| Model | B590 |
| Class | notebook |
| Status | Good |
| CPU | Intel Celeron 1005M (2M Cache, 1.90 GHz) |
| Chipset | Intel HM70 Express |
| RAM Memory | 4GB DDR3 |
| Data memory | 500GB SATA HDD |
| Video Card | Intel® HD Graphics |
| Display size | Intel® HD Graphics |
| Display technology | LED backlight |
| Resolution | 1366 x 768 pixels (HD) |
| Front camera | 720P HD webcam |
| Audio | High Definition Audio |
| Optical drive | DVD Super-Multi |
| LAN | 10/100/1000 ethernet RJ 45 port |
| WIFI | WiFi 802.11 n |
| Interfaces | VGA, HDMI, 2xUSB 2, USB 3 |
| Card reader | Card Reader |
| Bluetooth | Bluetooth |
| Color | black |
| Manufacturer | Lenovo |
Used but renovated Lenovo B590 laptop.
Budget model laptop, suitable for applications that do not require high hardware resources - communication, presentations, office tasks and more.
The B590 is equipped with a dual-core Intel Celeron processor from a new generation of 1005M, 4GB of RAM, a built-in video adapter and 500GB of data and OS. With a 15.6-inch screen, an ergonomic AccuType keyboard for more comfortable writing and simplified design.
Connectivity options like HDMI, USB 3.0, SD memory card reader, and more are also available.
The photos of the renovated products are model examples.
It is offered for purchase online or physically in our showrooms - Sofia, Pleven, Rousse, Varna.
Condition RENOVATED with 6 + 6 months warranty from HOP.BG.
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.
LaptopHP EliteBook 830 G8, i5-1145G7, 16GB, 512GB SSD, Touchscreen, 13.3" IPS Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
369.00 € / 721.70 BGN
339.00 € / 663.03 BGN
LaptopHP EliteBook 840 G8, i5-1145G7, 16GB, 256GB SSD, 14" IPS Full HD 1920x1080
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
349.00 € / 682.58 BGN
319.00 € / 623.91 BGN
LaptopHP EliteBook 840 G7, i7-10610U, 16GB, 512GB SSD, 14" IPS Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
369.00 € / 721.70 BGN
339.00 € / 663.03 BGN
SmartphoneApple iPhone 13 128GB Midnight
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
289.00 € / 565.23 BGN
269.00 € / 526.12 BGN
SmartphoneApple iPhone 15 Pro 128GB Black Titanium
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
649.00 € / 1269.33 BGN
549.00 € / 1073.75 BGN



