Similar products
NotebookLenovo ThinkPad X1 Carbon (7th gen ), i7-8565U, 16GB, 256GB SSD, 14'' Touchscreen IPS FHD 1920x1080
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
369.00 € / 721.70 BGN
SmartphoneApple iPhone 14 Plus 128GB Midnight
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
399.00 € / 780.38 BGN
369.00 € / 721.70 BGN
ComputerApple iMac 27'' A2115 (2020) Silver, i5-10600, 32GB, 512GB SSD, Retina 5120x2880, Radeon Pro 5300
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
849.00 € / 1660.50 BGN
799.00 € / 1562.71 BGN
SmartphoneApple iPhone 15 128GB Black
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
449.00 € / 878.17 BGN
439.00 € / 858.61 BGN
ComputerApple iMac 21.5’’ A2116 (Late 2019) Space Gray, i3-8100, 16GB, 500GB SSD, Retina 4096x2304, Radeon Pro 555X
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
499.00 € / 975.96 BGN
399.00 € / 780.38 BGN
| Model | ThinkPad L540 |
| Class | notebook |
| Status | Very Good |
| CPU | Intel Core i5-4300M (3M Cache, up to 3.30 GHz) |
| Chipset | Mobile Intel QM87 |
| RAM Memory | 8GB DDR3 |
| Data memory | 128GB SSD |
| Video Card | Intel® HD Graphics 4600 |
| Display size | 15.60'' (39.62cm) |
| Display technology | LED backlight |
| Resolution | 1366 x 768 pixels (HD) |
| Front camera | no |
| Audio | High Definition Audio |
| Optical drive | N/A |
| LAN | 10/100/1000 ethernet RJ 45 port |
| WIFI | WiFi 802.11 a/b/g/n |
| Interfaces | VGA, 3xUSB 2, USB 3, mini DisplayPort |
| Bluetooth | Bluetooth |
| Color | black |
| Manufacturer | Lenovo |
The photos of the refurbished products are exemplary!
It is available for purchase online or physically in our showrooms - Sofia, Pleven, Rousse, Varna.
Status refurbished, as well as 6 + 6 months warranty from HOP.BG, retailer N-1.
Out of stock
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.




