SmartphoneSamsung Galaxy S23 5G 128GB White
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
429.00 € / 839.05 BGN
329.00 € / 643.47 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2442 (2021) Space Gray, Apple M1 Pro, 32GB, 512GB SSD, 14'' Liquid Retina 3024x1964
- Good
- Refurbished
- Leasing
899.00 € / 1758.29 BGN
849.00 € / 1660.50 BGN
SmartphoneSamsung Galaxy S24 5G 128GB Onyx Black
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
419.00 € / 819.49 BGN
399.00 € / 780.38 BGN
LaptopApple MacBook Pro M2 A2338 (2022) Space Gray, Apple M2, 16GB, 256GB SSD, 13.3'' Retina 2560x1600
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
799.00 € / 1562.71 BGN
739.00 € / 1445.36 BGN
| Model | ThinkPad R61 |
| Status | Very Good |
| CPU | Intel Core2 Duo T8100(3M Cache, 2.10 GHz, 800 MHz FSB) |
| RAM Memory | 2GB DDR2 |
| Data memory | 80GB SATA |
| Video Card | Intel GMA |
| Display size | 14.1" inch (35.25 см) |
| Display technology | CCFL |
| Audio | High Definition Audio |
| Optical drive | DVD-ROM/CD-RW |
| LAN | 10/100/1000Mbps |
| WIFI | Lenovo Wireless |
Out of stock
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.




