Similar products
Mobile workstationHP ZBook Fury 15 G8, i7-11850H, 32GB, 512GB SSD, 15.6'' IPS Full HD 1920x1080, RTX A2000
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
859.00 € / 1680.06 BGN
Mobile workstationHP ZBook Fury 15 G8, i7-11850H, 32GB DDR4, 512GB SSD, 15.6'' IPS Full HD 1920x1080, RTX A2000
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
989.00 € / 1934.32 BGN
Mobile workstationHP ZBook Fury 15 G7, i7-10750H, 16GB, 1TB SSD, 15.6" IPS Full HD 1920x1080, Quadro T1000
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
639.00 € / 1249.78 BGN
Mobile workstationDell Precision 5550, i7-10850H, 32GB, 1TB SSD, 15.6'' IPS UHD 3840x2160, Quadro T1000
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
789.00 € / 1543.15 BGN
ComputerApple iMac 27’’ A2115 (2019) Silver, i5-8500, 16GB, 32GB SSD + 1TB HDD, Retina 5120x2880, Radeon Pro 570X
- Good
- Refurbished
- Leasing
499.00 € / 975.96 BGN
449.00 € / 878.17 BGN
SmartphoneSamsung Galaxy S22 5G 128GB Phantom Black
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
269.00 € / 526.12 BGN
249.00 € / 487.00 BGN
LaptopHP EliteBook 840 G8 Like New, i5-1145G7, 16GB, 256GB SSD, 14" IPS Full HD 1920x1080
- Like New
- Refurbished
- Leasing
439.00 € / 858.61 BGN
409.00 € / 799.93 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2141 (2019) Space Gray, i9-9880H, 64GB, 1TB SSD, 16" Retina 3072x1920, Radeon Pro 5500M
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
749.00 € / 1464.92 BGN
649.00 € / 1269.33 BGN
| Model | ThinkPad W540 |
| Class | mobile workstation |
| Status | Exelent |
| CPU | Intel Core i7-4800MQ (6M Cache, up to 3.70 GHz) |
| Chipset | Mobile Intel QM87 Express Chipset |
| RAM Memory | 16GB DDR3 |
| Data memory | 256GB SATA SSD |
| Video Card | NVIDIAQuadro® K1100M |
| Display size | 15.60'' (39.62cm) |
| Display technology | LED backlight |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Front camera | integrated webcam |
| Audio | HD Audio, Realtek® ALC3232 |
| Optical drive | DVD burner |
| LAN | 10/100/1000 ethernet RJ 45 port |
| WIFI | WiFi 802.11 a/b/g/n |
| Interfaces | VGA, 2xUSB 2, USB 3, mini DisplayPort |
| Bluetooth | Bluetooth |
| Color | black |
| Manufacturer | Lenovo |
Lenovo ThinkPad W540 used, but refurbished mobile workstation.
Lenovo completely rethinks its mobile workstations from the ThinkPad W series and introduces major changes to it.
The remanufactured mobile workstation W540 truly meets the highest expectations of the brand's faithful users.
A powerful machine powered by a quad-core Intel i7 fourth-generation Intel processor, 16GB of RAM, and a 256GB fast SSD drive for even faster recording and reading speeds. The display is 15.6 inches wide and Full HD resolution.
The housing is made of carbon fiber material, complemented by a magnesium inner frame at the base. The characteristic metal hinges keep the matt display steady, and it does not tire your eyes with the glare of the side light.
The W540 handles the most serious tasks in terms of performance, CAD / CAM applications or 3D modeling.
This refurbished mobile workstation is the best response to heavy processes, and the external NVIDIA Quadro K1100M graphics card adds extra power to handle demanding tasks.
The photos of the refurbished products are model examples.
It is offered for purchase online or physically in our showrooms - Sofia, Pleven, Rousse, Varna.
Condition REFURBISHED with 6 + 6 months warranty from HOP.BG
Out of stock
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.




