Similar products
LaptopApple MacBook Air M2 A2681 (2022) Silver, Apple M2, 24GB, 512GB SSD, 13.6'' Retina 2560 x 1664
- Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
749.00 € / 1464.92 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2141 (2019) Space Gray, i9-9880H, 64GB, 1TB SSD, 16" Retina 3072x1920, Radeon Pro 5500M
- Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
649.00 € / 1269.33 BGN
599.00 € / 1171.54 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2442 (2021) Space Gray, Apple M1 Pro, 16GB, 512GB SSD, 14.2'' Liquid Retina 3024x1964
- Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
749.00 € / 1464.92 BGN
699.00 € / 1367.13 BGN
LaptopApple MacBook Air M2 A2681 (2022) Blue, Apple M2, 16GB, 256GB SSD, 13.6'' Retina 2560 x 1664
- Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
699.00 € / 1367.13 BGN
LaptopApple MacBook Air M2 A2681 (2022) Blue, Apple M2, 16GB, 256GB SSD, 13.6'' Retina 2560 x 1664
- Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
719.00 € / 1406.24 BGN
LaptopHP EliteBook 830 G7, i7-10610U, 16GB, 1TB SSD, Touchscreen, 13.3" IPS Full HD 1920x1080
- Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
319.00 € / 623.91 BGN
287.00 € / 561.32 BGN
LaptopApple MacBook Pro M2 A2338 (2022) Space Gray, Apple M2, 16GB, 512GB SSD, 13.3'' Retina 2560 x 1600
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
839.00 € / 1640.94 BGN
799.00 € / 1562.71 BGN
Mobile WorkstationHP Zbook Power G8, i7-11800H, 32GB, 1TB SSD, 15.6" IPS Full HD 1920x1080, T600
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
811.99 € / 1588.11 BGN
730.00 € / 1427.76 BGN
MonitorPhilips S Line 275S1AE, 27" IPS QHD 2560x1440
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
199.00 € / 389.21 BGN
179.00 € / 350.09 BGN
ComputerApple iMac 21.5’’ A2116 (Late 2019) Silver, i5-8500, 16GB, 512GB SSD, Retina 4096x2304, AMD Radeon Pro 560X
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
549.00 € / 1073.75 BGN
469.00 € / 917.28 BGN
| Model | MacBook Pro A1286 (Mid 2012) |
| Class | Professional |
| Status | Exelent |
| CPU | Intel Core i7-3615QM (6M, 2.30GHz, up to 3.30GHz) |
| RAM Memory | 8GB DDR3 |
| Data memory | 500GB HDD |
| Video Card | NVIDIA GeForce GT 650M (128-bit, 1GB GDDR3) |
| Display size | 15.4'' inches (39.12cm) |
| Display technology | LED |
| Resolution | 1440x900 WSXGA+ |
| Front camera | Yes |
| Audio | High Definition Audio |
| LAN | 10/100/1000 ethernet RJ 45 port |
| WIFI | AirPort Extreme (802.11a/b/g/n) |
| Interfaces | USB 2.0, Firewire 800, Thunderbolt |
| Card reader | Yes |
| Manufacturer | Apple |
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.
MonitorHP P34HC G4, 34'' VA UWQHD 3440x1440
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
299.00 € / 584.79 BGN
269.00 € / 526.12 BGN
МониторDell P3421W, 34" IPS UWQHD 3440x1440
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
399.00 € / 780.38 BGN
359.00 € / 702.14 BGN
WorkStationLenovo ThinkStation P510, E5-1650 V4, 16GB, 256GB SSD, Quadro M2000
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
259.00 € / 506.56 BGN
233.00 € / 455.71 BGN
LaptopHP EliteBook 840 G10, i5-1350P, 16GB, 512GB SSD, 14" IPS Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
589.00 € / 1151.98 BGN
530.00 € / 1036.59 BGN
LaptopHP EliteBook x360 1030 G2, i5-7300U, 8GB, 256GB SSD, Touchscreen, 13.3” IPS Full HD 1920x1080
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
239.00 € / 467.44 BGN
215.00 € / 420.50 BGN




