Similar products
SmartphoneSamsung Galaxy A53 5G 128GB Black
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
159.00 € / 310.98 BGN
SmartphoneSamsung Galaxy S24 5G 128GB Onyx Black
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
419.00 € / 819.49 BGN
399.00 € / 780.38 BGN
SmartphoneSamsung Galaxy S23 Ultra 5G 256GB Phantom Black
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
499.00 € / 975.96 BGN
449.00 € / 878.17 BGN
SmartphoneSamsung Galaxy A53 5G 128GB Black
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
159.00 € / 310.98 BGN
LaptopHP EliteBook 830 G8, i5-1145G7, 16GB, 512GB SSD, Touchscreen, 13.3" IPS Full HD 1920x1080 Like new
- Like New
- Refurbished
- Leasing
409.00 € / 799.93 BGN
379.00 € / 741.26 BGN
SmartphoneApple iPhone SE (2022) 64GB Midnight
- Good
- Refurbished
- Leasing
149.00 € / 291.42 BGN
129.00 € / 252.30 BGN
LaptopHP EliteBook 830 G7, i5-10310U, 16GB, 256GB SSD, Touchscreen, 13.3” IPS Full HD 1920x1080
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
299.00 € / 584.79 BGN
269.00 € / 526.12 BGN
TabletApple iPad mini 4 7.9 A1538 (2015) 128GB Wi-Fi Space Gray
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
129.00 € / 252.30 BGN
99.00 € / 193.63 BGN
| Model | SM-A530F/DS |
| Class | Smartphone |
| Status | Very Good |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A73 & 6x1.6 GHz Cortex-A53) |
| RAM Memory | 4GB |
| Data memory | 32GB |
| Video accelerator | Mali-G71 |
| Display size | 5.6 inches |
| Display technology | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 2220 pixels, 18.5:9 ratio |
| Distance between points | 441 ppi |
| Front camera | 16 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/3.1", 1.0µm/8 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/4", 1.12µm |
| Camera | 16 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.8”, 1.12µm, PDAF |
| Audio | High Definition Audio |
| WIFI | Wi-Fi |
| Card reader | microSDXC (dedicated slot) |
| 3G Module | 3G / SIM card |
| GSM - SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Manufacturer | Samsung |
Used but refurbished Samsung Galaxy A8 smartphone.
A model with key enhancements and added features over previous A-Series representatives.
The device has an eight-core processor and 4GB of RAM, which means that any task assigned to it will be completed almost instantly.
The smartphone's display is 5.6 inches diagonal and 1080 x 2220 pixels 18.5: 9 resolution to see more content with less scrolling. And Super AMOLED technology that guarantees great sharpness and crystalline picture quality and unmatched contrast.
The phone's camera is 16MP with a wide f / 1.7 aperture, larger pixels and a larger sensor, allowing you to take clear pictures in the dark. And with the innovative dual front camera, you make great selfies, with Live Focus and Beauty mode.
The device's battery has a capacity of 3000mAh, which is enough to last an entire day, even with frequent use of the phone.
Photos of the refurbished products are exemplary of the model.
It is available for purchase at a bargain price online or physically at our showrooms - Sofia, Pleven, Ruse, Varna.
We offer the opportunity to buy smartphones on payment and delivery to anywhere in Bulgaria.
Condition refurbished with 6 months warranty from HOP.BG
Out of stock
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.


