Как да инсталирам Windows 11?
Неотдавна Microsoft пуснаха новата си операционна система Windows 11 и вече много потребители се наслаждават на нейните подобрения и функции. Ако все още не сте преминали към нея, защото не знаете как, ние от hop.bg ще ви помогнем.
Начини за инсталиране на Windows 11
Преди да започнете се уверете, че вашият лаптоп или компютър отговарят на минималните системни изисквания на Уиндоус 11. Информация можете да намерите и в официалния сайт на Майкрософт. Или другият вариант е да инсталирате приложението за проверка на изправност на компютъра.
А сега нека преминем към стъпките за инсталиране на новата операционна система.
Автоматична актуализация
Този метод е препоръчителен. Ако в момента използвате Windows 10 и устройството ви отговаря на хардуерните изисквания, то най-лесно можете да преминете към 11-та версия като отидете в Settings (настройки) от меню Start, след това продължете към Update and Security (актуализиране и защита) и от Windows Update изберете Check for updates (проверка за актуализации). След което кликвате на Download and Install (изтегли и инсталирай).
Съгласявате се с лицензионните условия, след което ще ви се появи прозорец с 3-те стъпки, които следват – Downloading, Verifying Download и Installing.
Имайте предвид, че процесът може да отнеме до няколко часа и компютърът ви може да се рестартира няколко пъти. Следват стандартни настройки – регионални, на акаунта ви в майкрософт и тези за поверителност.
Чрез помощник за инсталиране
Можете да изчакате на устройството ви да му бъде предложена автоматична надстройка до Уиндоус 11 или да използвате Windows 11 Installation Assistant, който можете да изтеглите от официалния сайт на компанията.
Важно е да уточним, че в зависимост от хардуера на вашата машина, инсталационният асистент може да ви подкани да използвате PC Health Check (проверката на състоянието на компютъра), за да се уверите, че вашата система е напълно съвместима с Windows 11. Ако тази стъпка ви пречи да продължите с помощника за инсталиране, помислете за други опции за надграждане до Windows 11, които ще разгледаме в следващите редове.
Как да използвате Windows 11 Installation Assistant?
Стъпките са прости и лесни и са идентични с тези при автоматичното актуализиране. Стартирайте приложението и се съгласете с лицензионните условия, като натиснете Приемам (Accept and Install). След което ще започне незабавно изтегляне на необходимите файлове и инсталиране. Този процес също може да отнеме няколко часа. Затова се уверете, че компютърът ви е включен в електрическата мрежа и че не оставяте незапазена работа (незапаметени важни документи например).
От инсталационен носител
Този метод се използва, когато сте си закупили нов компютър или лаптоп. А също така и ако искате да смените операционната система на настоящото ви устройство.
Първият начин е чрез създаване на инсталационна медиа. Как става това? От страницата на Microsoft изтеглете Windows 11 Installation Media. Чрез този инструмент можете да създадете флаш памет или диск със стартиращ файл (bootable USB или DVD).
Ако в момента работите с Уиндоус 10, имате следните опции при този тип инсталация:
- пълна надстройка – запазват се лични файлове, приложения и настройки в уиндоус;
- запазване на данни – запазват се само файловете, без приложенията и настройките;
- инсталация на чисто – не се запазват никакви данни.
Как се прави bootable (буутваща) USB флаш памет?
Ето и как да си направите т.нар. буутваща флашка в няколко лесни стъпки:
- Включете USB флаш устройството в компютъра.
- След като сте изтеглили инсталационната медиа стартирайте апликацията и се съгласете с условията.
- Изберете препоръчителните опции за вашия компютър (Use the recommended options for this PC) и изберете вашето флаш устройство.
- Изберете вашата usb флаш памет от списъка и след това щракнете върху Next (Напред). Ще започне изтегляне на Windows 11. След като приключи, инсталаторът ще премине към Creating Windows 11 Installation media (създаване на инсталационен носител).
- Когато флашката е готова, кликвате на Finish. Не я изваждайте от компютъра.
- Отидете в Settings на вашия уиндоус 10, изберете Update & security, след това кликнете на Recovery и под Advanced startup изберете опцията Restart now.
- От появилите се опции изберете Use a device и изберете вашата флашка от списъка. След което ще започне инсталирането на операционната система.
Ако не виждате тази опция, влезте в BIOS и променете ръчно настройките за буутване. Обикновено това става с функшън бутона F12 от клавиатурата, но за всеки производител е различно. Затова проверете за вашия модел компютър или лаптоп предварително как да влезете в т.нар. Boot menu.
Това, което следва да направите е идентично със стъпките при инсталирането на Windows 10.
- Ще се стартира инсталационната програма за уиндоус 11, от която избирате желаната от вас версия – Home или Pro, избирате език за инсталиране и след това кликвате Next.
- Следва да изберете твърдия диск. Кликвате на New, за да се създадат съответните дялове. След което избирате Format на основния дял (Primary). Това е и пространството, на което ще се инсталира операционната система.
- След като инсталацията завърши, следват стандартни настройки, които описахме по-горе.
Вторият вариант е чрез Windows 11 Disk Image (ISO). Това всъщност е вторият метод, с който можете да направите буутваща флашка. Особеното тук е, че се изисква допълнителен софтуер. Например приложението Rufus.
Ще мога ли да инсталирам Windows 11, ако устройството ми не отговаря на хардуерните изисквания?
Реално погледнато на всеки лаптоп или компютър можете да инсталирате тази операционна система от флашка или диск и няма причина инсталацията да не завърши успешно. При това положение на вашия работен плот ще стои воден знак, както и в „настройки“ ще ви се появи известие, че компютърът ви не отговаря на минималните изисквания. Но към момента от Microsoft не препоръчват да се инсталира на устройства, които не са съвместими, тъй като могат да не работят правилно. Т.е. може да нямате достъп до голяма част от функционалностите, системата да работи бавно, да имате проблеми дори с приложенията, които сте използвали до сега и други.
Последни публикации
Последни публикации
Батерии за реновирани iPhone: Как да удължим живота им с правилната грижа и избор–hop.bg /епизод 4/.
Виж повече ...ЛаптопHP EliteBook 850 G6
- Intel Core i7-8665U (8M, 1.90 GHz, до 4.80 GHz)
- 16GB DDR4
- 1TB SSD
- Intel UHD Graphics for 8th Generation Intel Processors
889.00 лв.
800.00 лв.
СмартфонApple iPhone 12 64GB Blue
- Шестядрен (2x3.1 GHz Firestorm + 4x1.8 GHz Icestorm)
- 4GB
- 64GB
- Apple GPU (4-core graphics)
539.00 лв.
499.00 лв.
Мобилна работна станция Dell Precision 7540
- Intel Core i7-9850H (12M, 2.60 GHz, до 4.60 GHz)
- 32GB DDR4
- 512GB SSD
- Intel UHD Graphics 630
1259.00 лв.
1133.00 лв.
ЛаптопHP EliteBook 850 G5
- Intel Core i7-8650U (8M, 1.90 GHz, до 4.20 GHz)
- 16GB DDR4
- 512GB SSD
- Intel UHD Graphics 620
809.00 лв.
728.00 лв.