Как да изберем сървър?
В днешно време сървърите са неразделна част от нашето онлайн присъствие, макар и да не ги виждаме. Приложението им варира в почти всяка дейност, като например социалните мрежи, интернет сайтовете, които използваме, та чак до сложни изчисления, с които нашите компютри не биха се справили. В тази статия ще разкажем повече за предназначението им.
За какво се използват сървъри?
Може би най-известната употреба на сървърите е за обикновените интернет потребители на уеб хостинг или съхранение на данни. Всички интернет сайтове се намират на тези мощни компютри, било то базирани в Data Center или друго място. За големите онлайн платформи са необходими достатъчно ресурси от RAM памет (могат да бъдат стотици, а понякога хиляди GB) и място за съхранение на данни поради големия брой потребители, които достъпват информация. Представете си всички видеоклипове и снимки в социалните мрежи. Те се намират физически в няколко свързани помежду си дейта центрове, които се състоят от множество свързани сървъри. Подобна е методиката на съхранение на статиите в любимите ви сайтове, музиката, която слушате през приложенията на телефона си и други.
Голямата изчислителна мощ на сървърите им позволява да са полезни и за сложни изчисления. Това се случва благодарение на множеството многоядрени процесори и голямото количество рам памет.
В големите организации се използват за по-лесно и по-сигурно предаване на данни между служителите. Това се случва чрез създаване на собствена локална мрежа от компютри, като сървъра се използва за връзка между тях. Това подпомага работата на системните администратори, които могат да инсталират ъпдейти, приложения и да правят дистанционно настройки на служителите. Така се елиминира нуждата от посещение на техници в различни градове или държави, както и се ограничава нужния брой на компютърните специалисти.
В днешно време хардуерните сървъри все по-често влизат в употреба и за интернет базираните игри. Поради големия брой геймъри, които се забавляват заедно е нужен голям ресурс, за да се предостави качествено изживяване в игрите.
Къде се монтират сървърите?
Възможностите за местоположение зависят от натовареността и приложението. Те имат нужда от някои по-специфични условия, спрямо домашните компютри. Това например са бърз интернет, непрекъснато захранване, контрол на температурата и ниво на прах в средата, в която се намират. За това най-често се намират в Data центрове, създадени специално за нуждите им. Възможно е използването и в собствени помещения, ако отговарят на определени условия. Изискванията са породени от нуждата за работа без дори и минимално прекъсване. Това се подсигурява като се свържат няколко независими енергоизточника с голяма мощност. По същите причини се използва интернет, който е многократно по-бърз от домашния. За да не се прекъсва работата, всеки сървър е оборудван с поне 2 захранвания и поне 2 LAN карти за връзка с интернет.
Има ли възможност за ъпгрейд на сървър?
На този въпрос е сравнително лесно да отговорим. Възможностите са почти без ограничения! Често се срещат до 4 на брой многоядрени процесори Intel Xeon в машините. Оперативната памет (RAM) зависи от броя на процесорите, но в днешни дни се срещат поне 8 слота за всеки процесор и може да се увеличи до 3TB. Ако все пак и това не ви е достатъчно, то може да се направи сървърен клъстер. Това е комбиниране на 2 или повече сървъра за работа като едно. Така споделените ресурси стават неограничени.
Как се осигурява непрекъснатата им работа?
Както споменахме по-горе в статията, всяка машина разполага с поне 2 захранвания. Това позволява да използваме 2 независими енергоизточника. Също така при дефект в някое от захранванията, то другото може да поеме натоварването. Това позволява подмяна на захранващия блок без изключване на компютъра.
Рам паметта в тези машини е по-различна от тази на стандартно PC. Поддръжката на „корекция на грешки“ предпазва от загуба на информация или от предаване на грешни данни. Същото се отнася и за процесорите.
Хард дисковете също са по-специфични. Често се използват SAS дискове, които позволяват много по-висока скорост на въртене на елементите в механичния диск и от това следва по-висока скорост на четене и запис на данни. Използването на множество HDD или SSD в RAID режим пък позволява постоянен backup. Друго предимство на RAID контролерите е работата на паметта за данни синхронизирано и така се достигат по-високи скорости на четене и записване. По подобие на захранванията, тук също можем да подменяме дефектирал диск без изключване или рестартиране. Поради честата употреба в клъстери и при голям брой дискове се получават леки вибрации и повишение на температурата в корпуса на сървъра. За това е необходимо да се използват само HDD или SSD предназначени за целта.
Стандартизирането на размерите позволява монтаж в шкафове, наречени Rack. Те са специално пригодени за лесен достъп и добро охлаждане. Така се осигурява непрекъсната работа, лесна подмяна на компоненти без да се местят машините, подобрена подредба на кабели и други.
Може ли да се инсталира Windows?
Отговорът е ДА, но тук има някои особености. Поради спецификите, в повечето случаи машините разполагат с повече РАМ отколкото Windows 10 Home поддържа. Също така в потребителските операционни системи липсват множество драйвери и функции, които да поддържат работата на някои от компонентите. Един от вариантите е да се инсталира профилираната OS Windows 10 Server. Тя е предназначена за работа с този тип техника и предлага множество възможности за конфигуриране и поддръжка, както на място, така и дистанционно.
Ако пък желаете по-прецизни настройки, то тогава трябва да се инсталира Linux. Отново трябва да се съобрази конкретната дистрибуция и версията. Това е масово предпочитаният вариант от големите компании.
Колко струват и от къде да купя сървър?
Цената на тези устройства варира в много големи граници. Възможностите са закупуването им както като нови, така и като сървъри втора ръка. Цената на новите е най-малко четирицифрена и много лесно и бързо надвишава 10 000 лв. Поръчват се след избор на конфигурация, за чиято реализация отнема известно време на производителите и доставчиците.
В hop.bg можете да откриете по-евтини сървъри втора употреба, които не отстъпват по качество от новите. Все пак както споменахме по-горе, целта им е непрекъсната работа и издръжливост за дълго време. Така можете да се сдобиете с устройство, което е надеждно и налично, без да чакате дълго време за подготвянето му. Най-важното е, че цената му би била няколко пъти по-ниска от нов, както и че предлагаме възможност за конфигуриране според желанието на клиента.
Предишна публикация Следваща публикацияПоследни публикации
Последни публикации
ЛаптопLenovo ThinkPad X12 Detachable Gen 1
- Intel Core i7-1180G7 (12М, 2.20 GHz до 4.60 GHz )
- 8GB DDR4
- 256GB SSD
- Intel® Iris® Xe Graphics
1089.00 лв.
989.00 лв.
ЛаптопApple MacBook Pro M1 A2338 (2020) Silver
- Apple M1 (12M, 3.2 GHz)
- 16GB DDR5
- 256GB SSD
- Apple GPU with 8-cores
2499.00 лв.
2199.00 лв.
СмартфонApple iPhone 13 Pro 128GB Silver
- Шестядрен (2x3.23 GHz Avalanche + 4x1.82 GHz Blizzard)
- 6GB
- 128GB
- Apple GPU (5-core graphics)
949.00 лв.
849.00 лв.
ЛаптопDell Latitude 5510
- Intel Core i5-10310U (6M, 1.70 GHz, до 4.40 GHz)
- 16GB DDR4
- 256GB SSD
- Intel UHD Graphics for 10th Gen Intel Processors
839.00 лв.
739.00 лв.
ЛаптопLenovo ThinkPad T14s (1st Gen)
- Intel Core i7-10610U (8M, 1.80 GHz, до 4.90 GHz)
- 16GB DDR4
- 512GB SSD
- Intel UHD Graphics for 10th Gen Intel Processors
809.00 лв.
779.00 лв.